Jest to produkt firmy Ubiquiti Networks specjalizującej się m.in w produktach sieciowych, przeznaczony do montażu na zewnątrz (outdoor) lub wewnątrz (indoor) budynków. Samo wykonanie urządzenia sugeruje możliwość jego montażu na masztach, więc powinno doskonale sprawować się jako punkt dostępowy czy część mostu/większej infrastruktury.
Paczka i wygląd
Pudełko jest prawie takiej samej wielkości jak samo urządzenie. Znajdziemy w nim sam ruter, zasilacz do POE (PowerOverEthernet, o czym dalej), oraz dwie opaski do przymocowania urządzenia do masztu. Do tego mała karteczka z deklaracją zgodności. Kilka szczegółów informacyjnych o metodzie konfiguracji urządzenia, sposobach montażu, domyślnych adresach ip i hasłach znajdziemy za to na pudełku, więc nie warto go tak od razu wyrzucać,
Sama obudowa jest z szarego plastiku, dość twardego i niezłej jakości. W dolnej części obudowy znajduje się rozsuwana klapka, pod którą znajduję się jedno złącze RJ45 oraz przycisk reset. Należy zauważyć że brak jest złącza zasilania (samo zasilanie jest przez POE, odpowiedni adapter dołączony jest do zestawu) oraz złącza zewnętrznej anteny.
Z tyłu urządzenia znajduje się 6 diod oznaczonych jako PWR (zielona), LAN (zielona), oraz cztery jako Signal Strength Meter (czerwona, pomarańczowa oraz dwie zielone). Obudowa z tylu posiada także odpowiednio uformowaną stopkę (?) pozwalającą na łatwe przymocowanie do masztu.
Podłączenie urządzenia jest proste - za pomocą dołączonych pasków należy przymocować je do masztu, podłączyć kabel ethernet. Drugi koniec kabla podłączyć do adaptera POE, adapter do gniazdka elektrycznego. Potrzebujemy jeszcze drugi kabel ethernet do z sygnałem lub podłączony do urządzenia końcowego który zostanie podłączony do adaptera POE. I gotowe.
Sprzęt
Może się wydawać że nic zaawansowanego:
CPU: Atheros 180 Mhz
Flash: 4 MB
RAM: 16 MB
Wireless: Atheros 802.11b/g (in CPU)
Ethernet: 1 port
Power: passive POE
Antena: 2xwbudowana, 8dbi
Jednakże samo urządzenie chodzi bardzo sprawnie więc do tych zastosować do których jest przeznaczone - jest świetne. Dobrze wykonane, wygląda na takie które powinno przetrwać nasze warunki atmosferyczne. Nic nie trzeszczy, wszystko ściśle spasowane.
Oprogramowanie
Standardowo chodzi na nim produkt Ubiquiti: AirOS. Zawiera wszystko potrzebujemy, łącznie z dość zaawansowanymi możliwościami ustawień interfejsu radiowego. Dostępna jest możliwość zmiany języka (dostępny jest także Polski). Standardowy adres ip: 192.168.1.20, login ubnt, haslo: ubnt.
Nie będę tu omawiał AirOS (do poczytania na wik projektu, linki pod spodem). Należy tylko wspomnieć, że możliwe jest skonfigurowanie urządzenia do pracy w trybie Station (AP Client), Station WDS, Access Point, Access Point WDS (http://wiki.ubnt.com/wiki/index.php/A...s_Settings). Samo ustawienie jest dość intuicyjne i nie powinno sprawić problemów. Do tego także pełne wsparcie dla WEP/WPA/WPA2 oraz podstawowy zestaw informacji dostępny na jeden ze stron - siła sygnału, statystyki itd. Oczywiście - dostęp przez ssh, klient czasu czy snmpd także się znajdzie.
Należy także wspomnieć, że samo urządzenie jest wspierane przez OpenWrt - do wgrania standardowo przez interfejs www lub tftp.
Opisany produkt będzie można wygrać w grudniowym konkursie. Do testów produkt otrzymałem od firmy MOUSE Systemy Komputerowe której właścicielem jest nasz forumowicz o loginie gsrw005, a można go także kupić w sklepie internetowym który dostępny jest pod adresem http://sieci.sklep.pl/. Dziękujemy.
obsy załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.
nanostacje sa ok dla domowych zastosowan, nie maja jednak zbyt dobrych komponentow. kolega mial takie 2 na maszcie (ale z radiem 5GHz) obok 4 mikrotiki. Piorun walnal w 2 bloki obok (jakies 100m od APkow) i obie nanostacje nie przetrwaly. Mikrotiki dzialaja bez blednie.
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 512GB NVMe, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
Ehm, mam kumpla któremu po burzy zawsze coś sie spali, niezależnie od tego jak było by to zabezpieczone. Więc rozpatrując tą kategorią do kitu są też linksysy, dlinki i inne marki
Pozdrawiam, Artur http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt o p e n (your) r o u t e r . p l
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?
servee
25-07-2024 09:22
W routerze RT-N18u siadły mi wszystkie porty LAN oraz WAN. Działa tylko radio. To jest naprawialne?
ptyku
29-06-2024 15:16
hi, mam problem z routerkiem RT-AC88u a dokładniej z wgraniem nowego firmware.
tamtosiamto
03-06-2024 16:24
poszlo w koncu -najpierw przez restoration jakies stare ddwrt, potem z menu update plik ac66u z art o zmianie 868l->ac66u
tamtosiamto
02-06-2024 21:44
trx size 44560384 > memory size 33554432 nigdy czegos takiego nie widzialem podczas flashowania rutera
tamtosiamto
02-06-2024 21:37
wgrywanie ddwrt z opisu zmiany softu z dlinka na asusa nic nie daje, dalej startuje tomato, wgranie ddwrt dla ac66u wchodzi, ale z niego tez nie da sie wgrac ofw asusa i merlina, kicha
tamtosiamto
02-06-2024 19:57
Probowal ktos wrocic z tomata do OFW ASAUSa na przerowbionym DIR868l -> rt-ac66u ? Ni cholery nie moge dac sobie rady.