29 Marca 2024 05:43:18
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
44.222.225.12
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Podział łącza
pelermo
Witam czy da rade tak podzielic łacze, mianowicie

Do routera z tomato podpiety bedzie serwer na ktorym najbardziej mi zalezy zeby był stabilny i zeby nie bylo wysokiego pingu. Duzego transferu tez nie potrzebuje powiedźmy ze max do 50mb/s. Drugi serwer ktory bedzie podpiety pod router to NAS no i on zeby pracował na pełnej pompie Wink wiadomo pobieranie plików p2p itp wiec pełne wykorzystanie łącza lecz co zrobic z resztą urządzeń typu telefony, laptopy zeby nie muliły ?? Jak NAS bedzie zaciagal z pełną predkoscia i w tym samym momencie bede chciał przez laptopa przegladac stronki to zeby mi nie zamulało. Za pomoc wielkie dzieki

Łacze to 1/1 giga
 
belliash
Przy takim laczu daruj sobie jakikolwiek podzial pasma. Jak NAS bedzie zaciagal z pelna predkoscia to ... w sumie malo realny scenariusz.
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
dar3k
Ty nie licz, że NAS poleci Ci pełną prędkością. Wszystko zależy też jaki NAS ale takie na atomach to jak dojdziesz do 50MB/s na p2p to bądź szczęśliwy, zresztą przy łączu 1gbit duże znaczenie ma router, bo przy dużej ilości połączeń się zatka, a taki co się nie zatka to drogi, ja nie znalazłem z tomato nic co ogarnie takie łącze (mam 600Mbit), przesiadłem się na ER-12, więc jak dołożysz do routera jeszcze QoS czy inne limitowanie tylko wbijesz gwóźdź do trumny swoich prędkości. Najlepiej wy wyłącz wszystko co przytyka router np. QoS, BWLimiter, statystyki ruchu itd.
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
pelermo
Kupiłem router tp-link ax1500 jak na razie jestem z niego zadowolony bo obsluguje mi pelna predkosc łacza lecz jeszcze nie podłączyłem serwera NAS. Co do NAS jest zrobiony z PC 8gb ram dwu rdzeniowy procek karta sieciowa 1gb. Ogolnie bardzo mi zalezy zeby na ten serwer co pisałem o nim wyzej dać mu stałą prędkość w zupełnosci wystarczy 10/10mb/s reszta łącza służy do rozrywki Grin w routerze jest opcja QoS lecz mam rozumiec ze jak ustawie w QoS predkosc na serwer 10/10 to po np obciazeniu lacza na maxa to i tak serwer bedzie miał mały ping i gwarqntowana prędkość??
 
Adooni
jak na tym tp-link wlaczysz QoS to predkosc lacza spadnie ponizej 200Mbit

lacza 1Gbit sie nie dzieli. QoS na laczu 1Gbit to juz router postawiony na miniPC z prockiem i5

jak juz musisz to ustaw limit na NAS zalezy co masz np
https://kb.synology.com/en-my/DSM/tut...M_services
jak torrenty to ustaw limity itd
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
belliash
Ciezko wysycic takie lacze. Myslisz ze kazdy serwer w internecie pozwoli Ci na uzyskanie takiej predkosci? Nawet gdy nawiazesz wiele polaczen w wiele miejsc, to i tak lacza powinno wystarczyc. Nie ma sensu bawic sie w Traffic shaping, bo to wiaze sie z markowaniem pakietow co bardzo obciaza CPU i sprawi ze z 1Gbps zostanie Ci moze 200-300Mbps.

Jesli chcesz ograniczyc predkosc pobierania/wysylania to rob to na samym NASie albo bezposrednio w aplikacji, np wiekszosc klientow Torrent pozwala na przyciecie pasma.

Ja bym sie jednak nie przejmowal tym. Poprostu korzystaj z neta i nie szukaj dziury w calym Wink
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
amikot
Zgadzam sie z poprzednikami. Na łączu 1GBit lepiej nie ustawiać QOS czy Bandwidth limitera, a jeśli jesteś naprawdę tak zaangażowanym torrenciarzem, to lepiej ustaw limit w samym kliencie torrenta.
Zresztą, jest jeśli jesteś torrenciarzem to zapewne będziesz używał VPN, a przez VPN nie osiągniesz nawet połowy łącza - chyba że będziesz jechał na kilku klientach VPN/torrent używając różnych serwerów.

VPN przy torrentowaniu ma jeszcze tą zaletę, że główny router nie widzi wielu połączeń p2p, a jedynie jedno połączenie do servera VPN - więc mniejsza szansa że sie zatka.

Oczywiście sytuacja będzie się zmieniała. Prędkości rosną cały czas.
Jeszcze nie tak dawno prędkości rzędu 100Mbitów wydawały się nie do wykorzystania.

Problemem są routery. Wygląda to tak jakby cały research u głównych producentów był kierowany jedynie na implementacje nowego standardu WiFi i dodawanie kolejnych antenek. Jak 10 lat temu mieliśmy routery z ok 2 x1Ghz CPU tak i teraz mamy takie same. Ani nie przybyło rdzeni, ani nie podniesiono clocka. Może technologicznie coś te procki są lepsze, ale ja mam wrażenie że te routery nadal są robione pod te same prędkości - max 200Mbit.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
Adooni
nowe routerki z prockiem 4x1.8GHz ciagna lacze 300 z VPN ale dla lacza 1Gbit fakt albo mini PC albo jakies rozwiazanie profesjonalne a nie router Asus itp za 1000 zl
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
pelermo
A jesli chciałbym postawić PC jako router to jest oprogramowanie dedykowane czy wchodzi w gre zawansowana konfiguracja linuxa ??
 
Adooni
tutaj masz liste ja patrze na OpenWRT, PFsense albo OPNsense https://en.wikipedia.org/wiki/List_of...tributions

w necie trzeba szukac jaki sprzet sprawdzac czy to co wybierzesz bedzie mialo stery itp alb ostawiac na VM.
sa setki poradnikow
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
belliash
Dlatego ja uzywam JC390F841AA34B z OpenWrt na pokladzie. J3455 daje rade. A jesli juz mowa o x86 jako router, to zamiast pfsense polecam wlasnie OpenWrt, jest prostrzy w obsludze i lepiej wykorzysta sprzet. PFsense bazuje na BSD a ten wykorzystuje tylko 1 watek procesora do routowania pakietow, wiec przy szybszym laczu i wiekszej ilosci polaczen polegnie predzej niz Linux.
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
amikot
Który OS lepszy zależy od tego co kto potrzebuje osiągnąć.
OpenWRT zbudowane na Linuxie daje lepsze wsparcie dla sprzętu - głównie dla chipów WiFi. Jednak jego konfiguracja potrafi być koszmarem - niektóre opcje LuCi są zaprojektowane wbrew wszelkiej logice. Niektórych opcji w ogóle nie znajdziesz w LuCi i konieczne może się okazać konfigurowanie przez konsolę.
Dużo łatwiej jest skonfigurować OPNsense. Niestety OPNsense bywa niestabilne, ale sytuacja się stale zmienia bo projekt jest dynamicznie rozwijany (choć może właśnie to jest przyczyną chwilowych niestabilności).
PFsense jest stabilniejszy, ale ma znacznie mniej dodatkowych modułów niż OPNsense więc jeśli ktoś potrzebuje choćby ZeroTier, to PFsense się nie nadaje.

Wybór systemu nie jest wcale prosty - ja testowałem wszystkie 3 oraz kilka innych (w tym najnowszy ubuntu server), a w końcu i tak wróciłem do starego linksysa z Tomato - uznałem że z moim łączem sobie da radę.

Wybór sprzętu jest równie trudny. Jeśli nie chcesz mieć prądożernego monstrum to trzeba albo zainwestować w rozwiązania dedykowane pod router, albo rozejżeć się za oszczędnym CPU. Dobrze jest też postudiować które CPU się lepiej nadają - bo wchodzą tu w grę kwestie architektury. Później płyta główna - najlepiej z dwoma kartami sieciowymi.

Tak naprawdę to wszystko są kwestie bardzo złożone. Postawienie PC-routera to nie jest wgranie tomato do Asusa. To jest cały projekt.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,435,666 unikalnych wizyt