29 Marca 2024 11:20:04
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.81.136.84
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
RT-AX86U vs AX88U vs NETGEAR RAX80
moomintroll
Witam, to mój pierwszy post tutaj. Sporo szperałem, kilka sprzętów testowałem. I szukam porady.
Po wielu testach tplinków mam obecnie Netgear rax20. Ale nie ma w nim pasma 160 MHz. W laptopie mam kartę Intela AC- 9560. Sygnał mam stabilny, na wifi na 5Ghz osiągam prawie vmax bo ok. 250 -270 Mbps. Mam światłowód 300/100 Mbps. I jestem w miarę z niego zadowolony tylko, żeby się lepiej spinał z moją kartą. Na 2,4GHz mam prędkość ok. 120 - 150 Mbps. Te prędkości są powtarzalne. tp linki nie miały powtarzalności.
Ale w związku z tym, że to sprzęt do testowania i nie spełnia mojego podstawowego wymagania to szukam czegoś innego.
Moim wyznacznikiem w doborze routera jest zasięg w ogrodzie i wokół domu. Nie mam dookoła żadnych sieci, są 2 w odległości ok. 89 dBi na 2,4 i brak sieci na 5GHz.
Który z tych wymienionych w temacie będzie lepszym wyborem?

Aha, moim pierwszym routerem był tplink wr 841n. Ale, że jest to w technologii N300 to nie mogę wykorzystać prędkości od operatora. Chociaż ten router osiąga po wifi vmax bo między 70 a 80 Mbps mam cały czas. W ogrodzie poniżej 40: między 25 a 35 jest średnio. I byłem z niego zadowolony. Ostatnim tplinkiem, który testowałem był archer ax50. Ale to jakiś bubel wg mnie bo prędkości 1 metr od routera miałem na poziomie 15, 20 Mbps na 2,4. Fakt, miał sygnał w ogrodzie ale nic poza tym.

I się zastanwiam czy któryś z tych dwóch asusów wybrać czy jednak netgear...
Co radzicie?
Aha, na co dzień jest laptop, 3 telefony, tablet, tv. Więc dużo tych urządzeń nie ma. Ale w wakacje często mam małych gości Smile Każdy dzieciak ma już albo telefon, albo tablet, jakaś konsola. I chciałbym, żeby był sygnał na zewnątrz.
Jeśli żaden z tych routerów nie da rady to wiem, że mogę np. kablem wyciągnąć drugi router na zewnątrz (tego tplinka wr).
Aha, chciałbym żeby router wykorzystał maksymalnie kartę sieciową. Tp link ax50 spinał się na 2,4 na 574 Mbps a na 5GHz - 1560Mbps. Czy asus lub netgear się zepnie na te prędkości?
Doradźcie coś Wink
 
Adooni
ja na 100% bym bral jakiegos ASUSa ktory jest supportowany przez RMerlin https://www.asuswrt-merlin.net/ potem do tego dogrywasz amtm https://diversion.ch/amtm.html

tylko przy laczy 300/100 czy na 100% potrzebujes tak silne routerki czy AX56U nie wystarczy? po co po wi-fi 1600Mb/s jak lacze ma tylko 300Mbit Smile i to wystarcza do przeslania materialu 4k np.

ze wzgledu na dzieci tz czy interesuje ciebiekontrola rodzicielska to rozwazylbym te router Synology RT2600ac - tutaj masz watek https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=22576

jak nie to cos z ASUS raczej AX ze wzlgedu na procem 4 rdzeniowy ale posprawdzaj kazdy na wikidevi bo np AX58U ma 3x1,5GHz a AX56U ma 4x1.5GHz

jak 1 router nie da rady to masz wlasnie w Asus AiMesh https://www.asus.com/support/FAQ/1040...Q/1040442/ - sprawdz czy router ktory kupisz bedzie mial AiMesh 2.0

no i jeszcze masz urzadzenia Ubiquiti (EdgeRouter, Unifi) - poczytaj u nas jest caly dzial o tym. To daje fajne mozliwosci i AP wi-fi mozesz ulokowac jak bedzie Tobie pasowac nawet zamontowac kilka.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
moomintroll
1. Docelowo ma być 1000/100, 20 zł różnicy w cenie.
2. Co do dzieci to bardziej mi chodzi o to, żeby każde z nich miało stabilny sygnał jak będziemy leżeć na kocu w ogrodzie Wink Żeby nie było pisków i płaczu, że coś się nie chce załadować Wink
3. Patrzyłem na ten model AX56U ale nie jestem pewny czy przy 2 antenach zepnie się to na więcej niż 300 Mbps. Jedna antena to max 150 Mbps - tak mi się wydaje. A tu nie widzę, żeby te anteny były podwójne. Ale mogłem coś pomylić.
4. AX56U ma AiMesh 2.0? Bo na stronie producenta brak takiej informacji.
5. Ubiguiti raczej odpada bo sensowny zestaw to ok. 1500 zł (AX88U, rax80 w przybliżonej cenie) ale producent daje tylko 12 miesięcy gwarancji. Netgear 24, Asus 36. Trochę się tego boję bo mam szczęście do sprzętów, które dość szybko lądują na naprawie gwarancyjnej. Ale poczytam, może znajdę jakieś fajne rozwiązanie.

Połączony z 10 kwietnia 2021 19:19:06:
Nie da się edytować więc dodam odpowiedź:
AX56U nie obsługuje szerokości 160 MHz czyli nie zepnie się to na max. z moją kartą.

Połączony z 10 kwietnia 2021 20:04:47:
Aha, jeszcze jedno: @Adooni, pytałeś po co mi takie routery skoro łączę mam nieduże.
Tu nie chodzi o prędkość w domu bo tutaj to dziury w ścianach powierciłem i laptop przeważnie po kablu jest.
Tutaj chodzi o miejsca gdzie dam rady kablem i w ogrodzie. 5GHz ma ograniczony zasięg. Z tych 250-270 obecnie, za dwiema ścianami mam połowę bo ok. 120 Mbps. Uważam to za bardzo dobry przesył zważywszy na grube ściany z cegły.
Chodzi też o zasięg 2,4GHz. Jakoś stary tp link daje radę by 20 metrów od domu, przez 3 ściany dać sygnał na poziomie 25-35 Mbps. Obecne routery za drzwiami gubią sygnał. DLatego liczę, że znajdę taki model, który mnie oczaruje przede wszystkim zasięgiem na 2,4 GHz.
Doczytam jeszcze o tych rozwiązaniach AiMesh od Ausa czy innych rozwiązaniach. Tylko się zastanawiam czy wydatek ok. 2000 zł jest wart 2, 3 miesięcy w roku. W końcu przecież skrętka 50 metrów to wydatek poniżej 100 zł Wink
Wypożyczę sobie model AX 86U i zobaczę jak to będzie u mnie śmigać.

Połączony z 10 kwietnia 2021 20:05:07:
Aha, jeszcze jedno: @Adooni, pytałeś po co mi takie routery skoro łączę mam nieduże.
Tu nie chodzi o prędkość w domu bo tutaj to dziury w ścianach powierciłem i laptop przeważnie po kablu jest.
Tutaj chodzi o miejsca gdzie dam rady kablem i w ogrodzie. 5GHz ma ograniczony zasięg. Z tych 250-270 obecnie, za dwiema ścianami mam połowę bo ok. 120 Mbps. Uważam to za bardzo dobry przesył zważywszy na grube ściany z cegły.
Chodzi też o zasięg 2,4GHz. Jakoś stary tp link daje radę by 20 metrów od domu, przez 3 ściany dać sygnał na poziomie 25-35 Mbps. Obecne routery za drzwiami gubią sygnał. DLatego liczę, że znajdę taki model, który mnie oczaruje przede wszystkim zasięgiem na 2,4 GHz.
Doczytam jeszcze o tych rozwiązaniach AiMesh od Ausa czy innych rozwiązaniach. Tylko się zastanawiam czy wydatek ok. 2000 zł jest wart 2, 3 miesięcy w roku. W końcu przecież skrętka 50 metrów to wydatek poniżej 100 zł Wink
Wypożyczę sobie model AX 86U i zobaczę jak to będzie u mnie śmigać.

Połączony z 10 kwietnia 2021 20:11:11:
Aha, jeszcze jedno: @Adooni, pytałeś po co mi takie routery skoro łączę mam nieduże.
Tu nie chodzi o prędkość w domu bo tutaj to dziury w ścianach powierciłem i laptop przeważnie po kablu jest.
Tutaj chodzi o miejsca gdzie dam rady kablem i w ogrodzie. 5GHz ma ograniczony zasięg. Z tych 250-270 obecnie, za dwiema ścianami mam połowę bo ok. 120 Mbps. Uważam to za bardzo dobry przesył zważywszy na grube ściany z cegły.
Chodzi też o zasięg 2,4GHz. Jakoś stary tp link daje radę by 20 metrów od domu, przez 3 ściany dać sygnał na poziomie 25-35 Mbps. Obecne routery za drzwiami gubią sygnał. DLatego liczę, że znajdę taki model, który mnie oczaruje przede wszystkim zasięgiem na 2,4 GHz.
Doczytam jeszcze o tych rozwiązaniach AiMesh od Ausa czy innych rozwiązaniach. Tylko się zastanawiam czy wydatek ok. 2000 zł jest wart 2, 3 miesięcy w roku. W końcu przecież skrętka 50 metrów to wydatek poniżej 100 zł Wink
Wypożyczę sobie model AX 86U i zobaczę jak to będzie u mnie śmigać.

Połączony z 10 kwietnia 2021 20:11:12:
Aha, jeszcze jedno: @Adooni, pytałeś po co mi takie routery skoro łączę mam nieduże.
Tu nie chodzi o prędkość w domu bo tutaj to dziury w ścianach powierciłem i laptop przeważnie po kablu jest.
Tutaj chodzi o miejsca gdzie dam rady kablem i w ogrodzie. 5GHz ma ograniczony zasięg. Z tych 250-270 obecnie, za dwiema ścianami mam połowę bo ok. 120 Mbps. Uważam to za bardzo dobry przesył zważywszy na grube ściany z cegły.
Chodzi też o zasięg 2,4GHz. Jakoś stary tp link daje radę by 20 metrów od domu, przez 3 ściany dać sygnał na poziomie 25-35 Mbps. Obecne routery za drzwiami gubią sygnał. DLatego liczę, że znajdę taki model, który mnie oczaruje przede wszystkim zasięgiem na 2,4 GHz.
Doczytam jeszcze o tych rozwiązaniach AiMesh od Ausa czy innych rozwiązaniach. Tylko się zastanawiam czy wydatek ok. 2000 zł jest wart 2, 3 miesięcy w roku. W końcu przecież skrętka 50 metrów to wydatek poniżej 100 zł Wink
Wypożyczę sobie model AX 86U i zobaczę jak to będzie u mnie śmigać.

Połączony z 10 kwietnia 2021 21:08:36:
Aha, jeszcze jedno: @Adooni, pytałeś po co mi takie routery skoro łączę mam nieduże.
Tu nie chodzi o prędkość w domu bo tutaj to dziury w ścianach powierciłem i laptop przeważnie po kablu jest.
Tutaj chodzi o miejsca gdzie dam rady kablem i w ogrodzie. 5GHz ma ograniczony zasięg. Z tych 250-270 obecnie, za dwiema ścianami mam połowę bo ok. 120 Mbps. Uważam to za bardzo dobry przesył zważywszy na grube ściany z cegły.
Chodzi też o zasięg 2,4GHz. Jakoś stary tp link daje radę by 20 metrów od domu, przez 3 ściany dać sygnał na poziomie 25-35 Mbps. Obecne routery za drzwiami gubią sygnał. DLatego liczę, że znajdę taki model, który mnie oczaruje przede wszystkim zasięgiem na 2,4 GHz.
Doczytam jeszcze o tych rozwiązaniach AiMesh od Ausa czy innych rozwiązaniach. Tylko się zastanawiam czy wydatek ok. 2000 zł jest wart 2, 3 miesięcy w roku. W końcu przecież skrętka 50 metrów to wydatek poniżej 100 zł Wink
Wypożyczę sobie model AX 86U i zobaczę jak to będzie u mnie śmigać.

Połączony z 10 kwietnia 2021 21:09:27:
Ale się zbugowałoShock
Edytowany przez moomintroll dnia 10-04-2021 21:09
 
Adooni
co do oczarowania zasiegiem wi-fi to zapomnij od wprowadzenia 5+ lat temu ograniczen co do mocy syglalu wi-fi nic nie zrobisz. Asus nawet jak kobinowal to przegral sprawe w Niemczech i placic kare

dlatego proponuje Tobie EdgeRouter ER-12 i do tego ile bedziesz potrzebowal AP wi-fi nawet sa takie co mozna montowac zewnetrznie. Tylko trzeba sprawdzac ktore zadzialaja z PoE danego routerka.

lacze 1000/100 szczerze to slabo Asus i podobne pociagna, jak dodasz jeszcze QoS to np ostatnio RMerlin pisal ze to wtedy do zlacza 300Mbit na najnowszych roterkach Asus.

poczytaj co @Shibby i inni pisza o EdgeRouter. ja mam juz leciwego Asusa bo mi styka ale nastepny to juz nie bedzie zaden Asus czy Netgear. Mi bardzo pasuje pomysl roterka bez wi-fi i do tego podlaczane AP wi-fi gdyz mozesz wtedy je ustawic gdzie chcesz a nie router aby stal na srodku mieszkania/domku to najlepiej na srodku salonu Smile

AiMesh to nie do konca zrozumiales to nie tylko polaczenie wi-fi, mozesz je polaczyc po kablu w AiMesh poczytaj o tym wiecej. Jest duzo opini ze rozwiazanie Unifi dziala nawet lepiej od AiMesh.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
moomintroll
Przeczytałem wątek "wstęp do migracji z Tomato do EdgeRouter", bardzo ciekawy. Doceniam Waszą wiedzę. Tylko połowy nie rozumiem Wink Nie jestem fanem szeroko pojętej informatyki, już nie te lata. Mam problem, żeby wgrać Linuxa do swojego lapka. Acer się uparł i mi pod górkę robi i nie pozwoli sobie nic innego zainstalować Wink

Także jakbyś mi rozrysował co mam kupić, jak podpiąć to może by coś z tego wyszło. A tak to raczej nic z tego nie będzie.
Wink
 
mati188
panowie - trzeba powiedzieć jasno jak ktoś chce mieć jedno urządzenie to musi szukać coś all in one ... asus czy netgear to podobne urządzenia ... sam mieszkam w bloku i mam 70m mieszkanie i przyznam ze leciwy już asus ac68u daje rade ... ale ... chce się więcej i edgerouter + apeki unifi to wydaje sie rozsądna droga rozwoju .. Smile z drugiej strony jak ktoś chce mieć spokój w zarządzaniu i łatwość obsługi unifi dream machine daje rade + ewentualnie do tego później można ap dostawić jak ktoś chce dodatkowy AP ... Plusy - duża wydajność i łatwość zarządzania , wifi oraz gotowość do podpięcia zewnętrznych AP w przyszłości bez konieczności zmiany całej infrastruktury (router wraz z AP) - tu polecam ogólne video https://www.youtube.com/watch?v=BezoN...ezoNUflqXo do oceny UDM Smile

dla osób które czuja potrzebę rozwoju oraz mnogość i wolność opcji edgerouter/mikrotik Smile tyle w temacie Smile
Router: Ubiquiti EdgeRouter ER-12 (FTTH + Orange 1000/300mbps + ONT HG8010Hv3)
Wi-Fi: Unifi U6-LR
NAS: Synology DS216+II NAS 8GB ram (Docker: Pihole DNS, OpenVPN, Unifi Controler, Home Assistant)
 
Adooni
wlasnie watek "wstep do migracji" dokladnie opisuje co trzeba kupic Smile

na yt masz setki filmikow pokazujacych jak podlaczyc AP wi-fi do routerka i jak unifi dziala np ten https://www.youtube.com/watch?v=lH6_i...H6_iET4Zbs

AP wi-fi mozesz poldaczyc bez dodatkowego zasilania przez PoE ale wazne aby wybrany AP mial to samo zasilanie standard co router. Mozna oczywiscie dokupic tz PoE injectory. Dla mnie PoE to super rozwiazanie gdyz aby podlaczyc AP wi-fi w dowolnym mijscu wystarczy podpiac przewod LAN, nie potrzeba zasilacza i dostepu do sieci energetycznej.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
rako28
Że względu na awarię mojego R8000 z tomato,kupiłem Asusa ax56u,wygrany merlin.Urzadzonko jest w tym samym miejscu gdzie znajdował się netgear i muszę powiedzieć że pokrycie sygnałem z Asusa jest słabsze,Mieszkam w domu piętrowym podpiwniczonym.I tak jak wcześniej parter i pietro ok, to w podpiwniczeniach zasięg 2,4 był znosny nawet i 5 łapało , tak asus cieniutko, zrywa i transfer prawie zerowy.Podobnie jest przed domen.Zmuszony byłem dostawić na dole drugi jakiś stary ap,szukam teraz jakiegoś niedrogiego urządzenia żeby stworzyć sieć Aimesh
Mam tylko taki problem że skretka między góra a dołem jest klasy 5e i raczej jej już nie wymienię.
[Netgear WNR3500L v2 Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-137 K26 USB AIO
Netgear R8000 FreshTomato Firmware 2019.3.220 -beta K26ARM USB AIO-64K
Asus ax56u Merlin 386.1.2
 
Adooni
niestety ale siec wi-fi 2.4 juz powoli odchodzi do lamusa. U rodzinki mam nawet laptop ASUS z prockiem intel 8gen ktory posiada juz tylko karte sieciowa 5GHz.

dlatego patrzac przyszlosciowo warto pomyslec o routerku + AP wi-fi ktory mozna pozniej dowolnie rozbudowywac.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
moomintroll
Adooni, Ty pisałeś w tym wątku, że coś tam pozmieniali i moc sygnału już nie jest taka jak kilka lat temu. Coś w tym jest bo kilka firm testuje i jest porażka.
To moje laickie myślenie ale się zastanawiam nad tym by kupić jakiś sprzęt z regionu, gdzie chore decyzje urzędasów nie obowiązują. Np. na aliexpresie nie każdy sprzęt ma certyfikat CE....

Co do tych AP to widzę kilka wad: gwarancja - patrząc na moje szczęście to 377 dnia użytkowani wszystko trafi szlag Wink A moje obawy są potwierdzone przez część użytkowników. Nie pamiętam gdzie o tym czytałem, czy tutaj czy na innym forum.
Poza tym kable: mieszkam w starym domu, podczas remontu nikt mi nie podpiwedział, żeby zrobić instalację pod tv, radio, Internet więc wszystko jest pod listwami. Tam już jest tłok Wink Mam problem, żeby wcisnąć przewód radiowy by go wprowadzić do kuchni.

Poza tym to jest dla osób, które choć trochę się na tym znają. Nie odrzucam tego pomysłu bo jest ciekawym rozwiązaniem. Ale mam obawy czy sobie poradzę z zaprogramowaniem, ustawieniem tego wszystkiego.

Zapoznałem się z tym linkiem z yt. Nie wiem jaki przesył ma ten facet ale te prędkości nie są oszałamiające. Do tego pingi po 40 ms. Jak wytłumaczyć dziecku, że go zastrzelili w grze zanim on wszedł do budynku? Wink

A teraz koszty: AP NanoHd - ok. 700 zł. 1 sztuka nie da rady. To już masz ok. 1500 zł. Plus switch ze 400 zł. Kable. Ponad 2000 zł. To w tej cenie mam mam ax86u x2 albo ax86u plus 2 jakieś inne routery, które można spiąć w AiMesh.
Albo zestaw od Netgear'a MK63. Więc nie wiem czy skórka warta wyprawki.
 
Adooni
ja bym zaczal od ER-12 (1000zl) albo nawet od ER-X-SFP (300zl) i AP UAP-AC-LITE (330zl). nie wiem po co switch. Wiec to moze wyjsc 600zl

co do szybkosci wi-fi czy netu to nasza wina jako ze zyjemy w kraju bardzo zacofanym to mamy dobry internet. np w Niemczech w dobrych hotelach w Monachimum mozesz zapomniejc nawet o ogladaniu fimow bezprzycinki na yt. jedyny sposob to samemu potestowac. Ja np widze ze QoS robi robote ale najnowsze najsilniejsze Asusy daja rade do 300Mbit gdzie ubi mozna wyciagnac 1Gbit troche zabawy.

troche na to ostatnio patrzylem i ER-12 ma duzo wieksze molziowsic niz ax86 i pociagnie nawet na QoS 1Gbit. jak doczytasz to @Shibby uzywa to na laczy 1000/1000Mbit. dla mnie nie problem kupic Ubiquiti i potestowac z tydz i oddac jak jest cos nie tak.
Poczytaj o unifi vs AiMesh. Masz nowy dzial duzo tutkow twoja decyzja.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
moomintroll
Widzisz jak się znam Wink Nie switch a router miało być Wink

Twoja propozycja jest OK. Ale tak: jeden AP nie da rady, router przy wejściu światłowodu do domu ustawię. AP przeciągnę kablem do jednego pokoju, drugi by się przydał w pokoju po przekątnej. I wtedy będzie sygnał w całym domu na jednakowym poziomie.
Trzeci zewnętrzny z czasem, do ogrodu. Niby ok. Tylko, że każdy AP musi być ciągnięty kablem od routera - dla mnie to minus. I chyba najlepiej jak będą na ścianie lub przy suficie, albo rycie ścian albo wiszące kable.
Drugi minus to vmax 300Mbps. Obecnie moja umowa przeszła na czas nieokreślony. 1000/100 to raptem 20 czy 30 zł więcej. Jeśli się zdecyduję podnieść prędkość to na wifi i tak nie osiągnę więcej niż 300Mbps. Te 300 to teoretyczne jest. Ile będzie rzeczywiście po spięciu się kart na MUMIMO? Ciężko stwierdzić. Do tego standardy wifi to prędkości teoretyczne, nieosiągalne dla nikogo. Jeśli się mylę to mnie popraw. Mój stary router ma już z 10 lat, tplink wr coś tam. Kupowałem go bo miał napisane, że transmisja będzie max 300Mbps. No to się człowiek ucieszył, że za 100 zł kupił sprzęt na wieki. I jakie zdziwienie było gdy się okazało, że vmax tego to 80Mbps. I tak się cieszę, że mniej więcej tyle mam bo ludzie mają w blokach ten sprzęt bo się na tym nie znają i potem zdziwko bo max co wyciągną to 30 - 50 Mbps.

Tak jak napisał mati188, te sieci to nie dla wszystkich są.
A od siebie dodam, że gdybym miał stan surowy w domu to i owszem, pewnie bym był skłonny zrobić sobie taką sieć w domu.
A ja jednak potrzebuję czegoś co postawię i będzie stać.

Także wróćmy do tematuWink
Który z tych routerów byłby najlepszy?
 
Adooni
zadaj pytanie do do AP wi-fi ubi na forum z dzialem. @Shibby uzywato do zstosowan w firmie wiec nie mozliwe zeby slabo to dzialalo

tutaj masz spec https://www.ui.com/unifi/unifi-ap-ac-...p-ac-lite/
i nie wiem czemu sie upierasz wszedzie na wi-fi 2.4 jak niedlugo nie bedzie na to urzadzen. ok jak bedziesz mial lacze 1000/100 to mzoe lite nie pociagnie sa inne opcje ale temefon ktory ciagnie ponad 1000Mbit kosztuje kilka tys, laptop/ tablet tak samo a ty chcesz oszczedzac na routerze i AP? Router jest teraz wazniejszy od smartphone Smile wiec mniej nie powinno sie wydawac. Wiem ze niektorzy to uwazaja ze router powinnien byc za darmo albo od operatora. Tylko w takiej sytuacji dlaczego telefony czy laptopa nie kupuje sie za kilkaset zl przeciez mozna.


na 100% Asus i np tutaj masz caly post o tym ktory wybrac https://www.snbforums.com/threads/wha...day.68545/
tylko poczekaj do lacza 1000/100 abys mogl Asusa zwrocic jak nie bedzie np wyrabial
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
moomintroll
Kurcze, źle to odbierasz. Może i się upieram skoro tak twierdzisz. Jestem lakiem w tym temacie. Dla mnie wan, wlan, vlan to jakieś abstrakcyjne pojęcia.

Sieć 5GHz ma dla mnie ograniczony zasięg. Skoro w 3 pokoju na 5GHz mam 120Mbps, na 2.4GHz w tych nowych mam 20 ale na starym mam 50Mbps. to mi to zwyczajnie w świecie nie pasuje. Dlatgeo, żeby mieć sieć i móc cieszyć okiem patrząc na speedtesty musiałbym mieć rozbudowaną do co najmniej 3 AP plus 4 na zewnątrz. Wtedy miałoby to sens.
Do tego ktoś musi mi to ustawić bo ja tego nie ogarniam. Jakieś zarządzanie, ustawianie, wpisywanie... nie, nie moje klimaty.
Dla mnie to ma być ustawione raz i mam do tego nie dochodzić.

Co do asusa, im więcej czytam tym bardziej się zastanawiam... Skoro to jest taki dobry router to czemu jest alternatywne oprogramowanie do niego? Czemu producent nie da do testowania oprogramowania, ludzie wyszukają błędy, poprawią i gotowy produkt wypuści się na rynek. Nie ogarniam tego.
To tak jakbyś kupił samochód i musiał ustawiać luzy zaworowe albo robić całą zmianę oprogramowania, żeby to lepiej jeździło.
 
Adooni
co do Asus RMerlin to AsusWRT z dodatkowymi funcjami poczytaj sobie tutaj https://www.asuswrt-merlin.net/. To wlasnie ogromny plus ze jest na Asusa RMerlin. Asus wspolpracuje z RMerlinem i prosi go o dodawanie nowych routerkow. RMerlin bardzo zwieksza mozliwosci konfiguracyjne sprzetu z amtm dochodzi firewall itd.

no wlasnie ustawianie czy AiMesh czy Unifi to bardzo prosta sprawa - to jest duzo latwiejsze i bardziej wydajne niz stare metody laczenia z soba routerkow.

zly przyklad z tymi samochodami Smile bo update softu wychodzi min raz do roku a ile jest bledow w sofcie nowe samochody klasy premium maja setki kontrolerow.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
moomintroll
Yhym, ok. Jeśli sobie nie poradzę to oczekuj wiadomości w skrzynce z milionem pytań.

A tak na szybko: AP musi być pod sufitem, wysoko na ścianie? Czy może to leżeć na szafce 2m od podłogi?
 
Adooni
jak juz sie na cos zdecydowales to pytaj w dziale dot urzadzenia - nic na szybko, podpytaj sie tam co ludzie proponuja itd

w necie jest duzo info np tutaj https://help.ui.com/hc/en-us/articles...%20overall
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 13

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,440,836 unikalnych wizyt