18 Kwietnia 2024 10:46:52
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· Szukam zaproszenia n...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [14]
· dodatkowe złącz... [4]
· RT-N18U - nie mo... [3]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.133.154.106
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: POZOSTAŁE :: » Free zone
 Drukuj wątek
Nie widzę przyszłości przed Tomato
tom1024
Jedyna rada na wszystko: wyczyść NVRAM i wpisz wszystko z palca.
Reguły firewalla, scheduler, statyczne wpisy w DHCP, użytkowników w VPN.

Czy ktoś się kiedyś zastanawiał czy to ma sens ?
Zamiast dodawać kolejne wodotryski, może zrobić wreszcie porządek z konfiguracją ?
Żeby nie było tak, że nagle coś znika.

Albo chociaż dodać ostrzeżenie podczas upgrade'u: wyczyść ustawienia, bo zmieniła się struktura konfiguracji i chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko działa, to okaże się, że nie działa to czego byś się najmniej spodziewał.

Proszę przemyśleć poprawienie importu/exportu konfiguracji tak w jakimś zakresie było to kompatybilne między wersjami. Może export do postaci tekstowej i import z postaci tekstowej.

Wydaje mi się podejrzane tłumaczenie, że gdy zmienia się wersja OpenVPN to na routerze musi zmienić się struktura konfiguracji. Przecież to bez sensu. Czy w OpenVPN wraze ze zminaną wersji zmieniła się struktura konfiguracji? Nie.
Rozumiem, gdyby doszły nowe pola w konfiguracji, które byłyby również obsłużone w Tomato, ale nic takiego nie miało miejsca. Po prostu z wersji na wersję konfiguracja nie jest kompatybilna.
Bajzel!

Połączony z 24 kwiecień 2017 08:06:12:
Jeszcze raz napiszę. Nie widzę przyszłości przed Tomato jeśli projekt będzie prowadzony w tak chaotyczy sposób. Trzeba ogłosić nabór na developerów i otworzyć projekt. Z tego co widzę to Tomato traktowane jest jak wlaśność prywatna.

Połączony z 24 kwiecień 2017 08:06:56:
Ciekawe kiedy dostanę bana ?
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
jachu
przeznaczyles juz kikadziesiat tysiecy miesiecznie na pule dla developerów ?
Jesli tak to za chwilke znajde Ci 2-3 bo za ta kwote na wiecej nie bedzie Cie stac .
Wchodzisz w ten biznes ?
Jak nie to zastanow sie czasami nad swoim postem ...
pozdrawiam
Jachu
Netgear WNR3500L v2 - Tomato
APU - OPNSense,PFSense
FeeNAS
Netgear R7000 - Tomato Smile
 
tom1024
Pisałem o projekcie pisanym przez społeczność a nie projekcie komercyjnym. Szukaliście kiedyś ludzi ?

A co w temacie konfiguracji ?
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
kille72

Cytat

tom1024 napisał(a):
Proszę przemyśleć poprawienie importu/exportu konfiguracji tak w jakimś zakresie było to kompatybilne między wersjami. Może export do postaci tekstowej i import z postaci tekstowej.


https://openlinksys.info/forum/viewth...ost_156573
 
tom1024
To nie ma być skrypt,to ma być funkcja wbudowana.
Żeby potem nie być zaskoczonym, że coś działa inaczej.
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
jachu

Cytat

tom1024 napisał(a):

Pisałem o projekcie pisanym przez społeczność a nie projekcie komercyjnym. Szukaliście kiedyś ludzi ?

A co w temacie konfiguracji ?


No tak czyli nie przeznaczysz na tomato nic ale wymagania Pan masz .........
Problem polega na tym , ze Shibby możne wprowadzić za swoje tomato oplaty. Zakupisz i wtedy będziesz mógł wymagać i żądać . Dopóki to jest projekt free możesz jedynie ładnie prosić i pomagać, oraz oczywiście przedstawiać swoje uwagi lecz nie w takiej formie ...
pozdrawiam
Jachu
Netgear WNR3500L v2 - Tomato
APU - OPNSense,PFSense
FeeNAS
Netgear R7000 - Tomato Smile
 
tom1024
w jakiej formie ? a w którym miejscu napisałem nieprawdę ?
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
kille72

Cytat

tom1024 napisał(a):

To nie ma być skrypt,to ma być funkcja wbudowana.
Żeby potem nie być zaskoczonym, że coś działa inaczej.

Więc wyciągnij ręce z kieszeni i do roboty Smile Nie potrafisz to siadaj do książek!
 
jachu

Cytat

tom1024 napisał(a):

w jakiej formie ? a w którym miejscu napisałem nieprawdę ?


dalej nic nie rozumiesz , koledzy posiwiecaja swoj przywatny czas kosztem rodziny znajomych itp. Nie twierdze ze nalezy im laskawie przytakiwac , tylko naezy im pomoc. Pomoc moze byc w formie :

1. kasy
2. testow
3. uwag ale konsrtuktywnych i na dodatek w odpowiedniej formie
4. udzalu w pracach

wybierz podpunkt i po klopocie ....
pozdrawiam
Jachu
Netgear WNR3500L v2 - Tomato
APU - OPNSense,PFSense
FeeNAS
Netgear R7000 - Tomato Smile
 
tom1024
Jeśli otworzyć projekt to okaże się, że chętnych jest więcej. Trzeba porozdzielać zadania. Shibby niech zostanie menadżerem projektu.
Czy moje uwagi odnośnie konfiguracji nie są konstruktywne ?
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
jachu
są tylko forma wypowiedzi do dupy Smile
A teraz jak już lekko zjechałeś z tonu już lepiej się z Tobą gada Smile
pozdrawiam
Jachu
Netgear WNR3500L v2 - Tomato
APU - OPNSense,PFSense
FeeNAS
Netgear R7000 - Tomato Smile
 
tom1024
W którym miejscu do dupy?

Jedyna rada na wszystko: wyczyść NVRAM i wpisz wszystko z palca.
Reguły firewalla, scheduler, statyczne wpisy w DHCP, użytkowników w VPN.

Czy ktoś się kiedyś zastanawiał czy to ma sens ?
Zamiast dodawać kolejne wodotryski, może zrobić wreszcie porządek z konfiguracją ?
Żeby nie było tak, że nagle coś znika.

Albo chociaż dodać ostrzeżenie podczas upgrade'u: wyczyść ustawienia, bo zmieniła się struktura konfiguracji i chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko działa, to okaże się, że nie działa to czego byś się najmniej spodziewał.

Proszę przemyśleć poprawienie importu/exportu konfiguracji tak w jakimś zakresie było to kompatybilne między wersjami. Może export do postaci tekstowej i import z postaci tekstowej.

Wydaje mi się podejrzane tłumaczenie, że gdy zmienia się wersja OpenVPN to na routerze musi zmienić się struktura konfiguracji. Przecież to bez sensu. Czy w OpenVPN wraze ze zminaną wersji zmieniła się struktura konfiguracji? Nie.
Rozumiem, gdyby doszły nowe pola w konfiguracji, które byłyby również obsłużone w Tomato, ale nic takiego nie miało miejsca. Po prostu z wersji na wersję konfiguracja nie jest kompatybilna.
Bajzel!
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
jachu
ech dalej nic nie zrozumiałeś , z mojej strony eot ...
pozdrawiam
Jachu
Netgear WNR3500L v2 - Tomato
APU - OPNSense,PFSense
FeeNAS
Netgear R7000 - Tomato Smile
 
kille72

Cytat

tom1024 napisał(a):

Jeśli otworzyć projekt to okaże się, że chętnych jest więcej.


Projekt jest otwarty! Kod źródłowy jest do dyspozycji każdego:
https://bitbucket.org/pl_shibby/tomat...ommits/all

#EOT
 
shibby

Cytat

Reguły firewalla, scheduler, statyczne wpisy w DHCP, użytkowników w VPN.


3min roboty jeżeli zastosuje się kilka tricków

Cytat

Zamiast dodawać kolejne wodotryski, może zrobić wreszcie porządek z konfiguracją ?


w 99% przypadków nie ma potrzeby czyścić NVRAMu. Dopiero gdy zmiana jest duża, np. zmieniają się nazwy zmiennych zamiast wan_ip robi się wan1_ip lub ich struktura np. dochodzi kolumna w tabeli, wymagane jest klepanie konfiguracji od nowa z palca.

Cytat

Albo chociaż dodać ostrzeżenie podczas upgrade'u: wyczyść ustawienia, bo zmieniła się struktura konfiguracji


Jakbyś prześledził moje wydania to ZAWSZE ostrzegam kiedy wyczyszczenie jest bezwzględnie wymagane. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce między v132 a v133 lub wyżej, bo między tymi wersjami powstał multiWAN i zmianie uległo masę zmiennych nvram.

Cytat

Proszę przemyśleć poprawienie importu/exportu konfiguracji tak w jakimś zakresie było to kompatybilne między wersjami. Może export do postaci tekstowej i import z postaci tekstowej.


Dział tutoriale. Jest skrypt napisany przeze mnie. Na forum zniajdziesz też info o programiku kolegi @Monter, który też szczątkowo potrafi wyeksportować/zaimportować konfiugurację. Zastosowanie ma przede wszystkim przy przenoszeniu konfiguracji między różnymi routerami.

Cytat

Wydaje mi się podejrzane tłumaczenie, że gdy zmienia się wersja OpenVPN to na routerze musi zmienić się struktura konfiguracji.


tu masz rację. Z wersji na wersję konfiguracja openvpn od strony zmiennych w nvram się nie zmienia.

Cytat

Po prostu z wersji na wersję konfiguracja nie jest kompatybilna.


pierwsze słyszę. Sam mam u siebie openvpn serwer oraz client skonfigurowany i konfiguracja przechodzi bez problemu.

Ogólnie na moim przypadku to tylko 2 razy w życiu musiałem czyścić nvram i konfigurować wszystko z palca. Raz bo miałem "syf" w nvram, drugi raz gdy przechodziłem na MultiWAN.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
tom1024

Cytat

w 99% przypadków nie ma potrzeby czyścić NVRAMu. Dopiero gdy zmiana jest duża, np. zmieniają się nazwy zmiennych zamiast wan_ip robi się wan1_ip lub ich struktura np. dochodzi kolumna w tabeli, wymagane jest klepanie konfiguracji od nowa z palca.


W tym przypadku jednak potrzeba była, jak pisałem zmieniłem wersję z 138.13 na 138.14.
Sądzę, że zmiana była niewielka.

Cytat

Jakbyś prześledził moje wydania to ZAWSZE ostrzegam kiedy wyczyszczenie jest bezwzględnie wymagane. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce między v132 a v133 lub wyżej, bo między tymi wersjami powstał multiWAN i zmianie uległo masę zmiennych nvram.


To nie Ty masz ostrzegać tylko oprogramowanie przy zmianie wersji.


Cytat

Dział tutoriale. Jest skrypt napisany przeze mnie. Na forum zniajdziesz też info o programiku kolegi @Monter, który też szczątkowo potrafi wyeksportować/zaimportować konfiugurację. Zastosowanie ma przede wszystkim przy przenoszeniu konfiguracji między różnymi routerami.


Napisałem powyżej:

Cytat

To nie ma być skrypt,to ma być funkcja wbudowana.
Żeby potem nie być zaskoczonym, że coś działa inaczej.

Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
shibby
to ujmę to inaczej (trochę w twoim tonie): to nie Ty masz mówić jak programista/hobbysta ma robić swoje oprogramowanie (fork). Przeważnie taka osoba robi to dla siebie, bezzarobkowo i nie ma obowiązku publikacji obrazów (licencja GPL mówi że trzeba opublikować zmiany naniesione w kodzie a nie finalny obraz).

Tomato to projekt otwarty, możesz pobrać źródła, zrobić wszystko po swojemu, skompilować i być szczęśliwym człowiekiem a jak ci coś nie zadziała to będziesz miał przynajmniej pretensje tylko do siebie.

Używając tomato nie płacisz za support by wymagać. Użytkownikom tego forum, który również pomagają, udzielają się i przekazują swoją wiedzę i doświadczenia bezinteresownie, należy się szacunek, więc proszę zrzuć z tonu i nie zachowuj się jak by ci się po prostu NALEŻAŁO i ma coś być zrobione bo Ty tak chcesz.

Cytat

W tym przypadku jednak potrzeba była, jak pisałem zmieniłem wersję z 138.13 na 138.14.
Sądzę, że zmiana była niewielka.


a jak z twoją zajętością NVRAM? Może się przepełnił i dlatego stracił część danych. Robiłeś ponownie test? Próbowałeś wgrać raz jeszcze ten soft i zobaczyć jak się zachowa albo cofnąć się do wcześniejszej wersji? Ty twierdzisz, że jest błąd. Ja takiego problemu nie mam. Mamy 1:1 i sądzę, że wynik zwiększy się na moją stronę. Czy zauważyłeś, że w całym temacie tylko Ty natrafiłeś na taki problem? Nie dało Ci to do myślenia, że problem mógł wyniknąć po twojej stronie? Bo w mojej ocenie gdyby problem był w sofcie to więcej osób by owy problem przytoczyło.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kille72

Cytat

tom1024 napisał(a):

W tym przypadku jednak potrzeba była, jak pisałem zmieniłem wersję z 138.13 na 138.14.
Sądzę, że zmiana była niewielka.


Przechodzę z wersji na wersje, sam używam OpenVPN i nie pamiętam kiedy czyściłem NVRAM a wszystko śmiga jak należy Smile

@Shibby: +1
 
tom1024

Cytat

Używając tomato nie płacisz za support by wymagać. Użytkownikom tego forum, który również pomagają, udzielają się i przekazują swoją wiedzę i doświadczenia bezinteresownie, należy się szacunek, więc proszę zrzuć z tonu i nie zachowuj się jak by ci się po prostu NALEŻAŁO i ma coś być zrobione bo Ty tak chcesz.


Właśnie to staram się robić: pomagać, przekazywać wiedzę, doświadczenie, udzielać wskazówek.
Nie uważam, żeby coś mi się należało. Chwała Wam za to co robicie!

Cytat

a jak z twoją zajętością NVRAM?


Total / Free NVRAM 64.00 KB / 31.52 KB (49.24%)
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
jachu
Panowie sorki ale nie marnujcie czasu na "trola" , który ma same problemy. Lepiej jak poświecicie ten czas na tomato. Jak sie komuś nie podoba , że ma za free niech sobie zmieni soft . Sorki bo ja już tego czytać nie mogę .....

Połączony z 24 kwiecień 2017 12:58:56:

Cytat

tom1024 napisał(a):

Cytat

Używając tomato nie płacisz za support by wymagać. Użytkownikom tego forum, który również pomagają, udzielają się i przekazują swoją wiedzę i doświadczenia bezinteresownie, należy się szacunek, więc proszę zrzuć z tonu i nie zachowuj się jak by ci się po prostu NALEŻAŁO i ma coś być zrobione bo Ty tak chcesz.


Właśnie to staram się robić: pomagać, przekazywać wiedzę, doświadczenie, udzielać wskazówek.
Nie uważam, żeby coś mi się należało. Chwała Wam za to co robicie!

Cytat

a jak z twoją zajętością NVRAM?


Total / Free NVRAM 64.00 KB / 31.52 KB (49.24%)


Problem w tym, że cały czas masz roszczeniową postawę ...
Edytowany przez jachu dnia 24-04-2017 12:58
pozdrawiam
Jachu
Netgear WNR3500L v2 - Tomato
APU - OPNSense,PFSense
FeeNAS
Netgear R7000 - Tomato Smile
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,138,542 unikalnych wizyt