Hej,
Na sprzęcie WNR3500Lv2 mam działające sprawnie Tomato.
Chciałbym pozbyć się pewnego komputera na szafie (domowa poczta, www, owncloud)
Opcje są rozliczne. Na przykład mała maszynka w chmurze Amazon. Co ma zalety, ale na pocztę dysk potrzebny jest w solidnych GB...
Albo właśnie trochę oprogramowania dodać do routera.
Stąd dwa pytania.
1) Jak zmienia się proces "configure, make, make install" gdy aplikacja ma docelowo działać na routerze. Czy są jakieś łopatologiczne przykłady? Dla takiego np dovecot, pewnie potrzebne są zależne pakiety, openssl dajmy na to. Stąd może jest jakiś prosty sposób stworzenia środowiska do kompilacji, budowy pakietów na docelową architekturę?
2) Jak można do obrazu wgrywanego na router dodać "kilka" plików?
Jedno to zasób na usb, ale pewne rzeczy chętniej widziałbym wgrane bezpośrednio.
Moja znajomość składni Makefile jest szczątkowa, a dotychczasowe próby nieudane.
Na przykład gdy chciałem dodać konfigurację VPN, to skończyło się na skrypcie, który robi wget i rozpakowywał certyfikaty i konfiguracje klientów...
Jak napisałeś w tytule musisz mieć zainstalowany optoware bądź entware na routerze. W tym przypadku na zewnętrznym dysku lub penie. Tam już masz skompilowane pakiety z tym, że na entware są nowsze.
W kompilowanie tych paczek do tomato łączy się z tym, że musisz cały obraz który wgrywasz do routera od nowa skompilować na komputerze.
Po za tym masz za słaby router. Owncloud będzie ciężko chodził (próbowałem go uruchomić na takim routerze), serwer pocztowy powinien dać radę.
@Steel_Rat
Dzięki. Entware wygląda jak to co potrzebuję.
Proces kompilacji nie przeraża mnie tak bardzo. O ile da się go jakoś zrozumieć. Widziałem w sieci instrukcje jak kompilować, tak aby otrzymać obraz Tomato. Nie znalazłem jednak opisu jak dorzucić własny kawałek do obrazu. Tak aby na routerze pojawił się dodatkowy katalog typu /moje/dane
Dla autorów to pewnie oczywista oczywistość. A mnie jednak zatrzymało.
Do budowy binarek, których nie ma w tomato można podejść trojako:
1) ściągnąć toolchain optware lub entware, utworzyć Makefile dla nowej binarki, która "powie" toolchainowi jak ma zbudować binarkę. Oczywiście by taki plik zadziałał na routerze potrzebujesz mieć zainstalowane optware lub entware. Tak zbudowany plik nie możesz wkompilować bezpośrednio w tomato, ponieważ tomato pod koniec procesu budowy obrazu sprawdza zależności. Wykrycie braku pewnych zależności w binarkach (np brak biblioteki zależnej) kończy się błędem i przerwaniem procesu kompilacji.
2) skompilować binarkę dodając źródła do katalogu router/ i definiując w pliku router/Makefile definicje do skompilowania paczki (configure, make, make install). Tak skompilowany plik zostanie dołączony do obrazu wynikowego.
3) skompilować za pomocą toolchaina plik "static", czyli taki, który nie będzie miał zależności. Tak kompilował kolega @Rodney ale coś widzę, że jego stronka już nie działa (http://multics.minidns.net/). Szkoda.
Dodanie skryptu do Tomato najprościej wrzucić do katalogu router/others i dodać linijkę instalacyjną do router/others/Makefile.
Dodanie swojego katalogu do drzewka roota definiuje się w pliku router/others/rootprep.sh
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
@shibby,
Dzięki. To wyjaśnia.
Jak przebrnę przez kilka drobnych błędów to zrobię z tym others i powinno to być jak potrzebuję.
Jaki jest rekomendowany system do zbudowania Tomato Shibby?
Testuję bezpośrednio na biurkowym komputerze: Fedora. Transmission zgłasza postulat automake 1.13, gdy dystrybucja dostarcza 1.15. Więc może wybranie CentOS X.Y daje stabilne środowisko do budowy? Jakieś rekomendacje/sugestie?
Chyba czeka mnie przypominanie sobie o co chodziło w Makefile.
Po wyrzuceniu transmission mam jakąś zagadkę z libcurl:
release/src-rt/router/mipsel-uclibc/install zawiera libcurl/usr/lib i bibliotekę plus dwa symlinki.
A release/src-rt/router/mipsel-uclibc/target w swoim usr/lib już tylko linki. Jakby so się nie skopiowało...
Oczywiście jest opcja, że coś z pobieraniem z git namieszałem i w efekcie mam jakąś dziwną mieszankę. Chciałem pobrać źródła jakie zostały użyte do zbudowania;
tomato-Netgear-3500Lv2-K26USB-1.28.RT-N5x--132-AIO.zip
Bez doktoryzowania się z git'a. Ale oswojenie się z jego terminologią będzie pewnie niezbędne.
pozdrawiam
Jan
Połączony z 08 luty 2016 14:44:38:
@spljaa
libcurl był wyrzucany z katalogu target, ponieważ nic od niego nie zależało (po usunięciu transmission). A linki zostawały...
Czyli jednak lepiej wiedzieć jakie są etapy takiego budowania. Bo można trochę czasu spędzić diagnozując problem, którego tak naprawdę nie ma...
pozdrawiam
Jan
Edytowany przez spljaa dnia 08-02-2016 14:44
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?