Mam pytanie zwiazane z zastosowaniem dwoch WAN'ow na routerze.
Moja siec:
Dostawca zapewnia mi dwa ip z jednego gniazdka, zewnetrzne i wewnetrzne, teraz mam switcha przed routerem i wew. ip skierowane bezposrednio do jednego kompa (wysylane przez DHCP dostawcy), a zew. ip idzie do routera (ustawione musi byc na sztywno) i ja sobie odbieram to przez wifi w innym pomieszczeniu.
Z zalozenia powinno dzialac tylko jedno IP, ale dostawca chyba zapomnial o tym i predkosci sie sumuja, czyli razem mam mozliwosc wyciagniecia na laczu okolo 4500kb/s
Znalazlem mniej wiecej jak zrobic dual wan na dd-wrt http://dd-wrt.com/wiki/index.php/Dual...ualization
pomijam fakt, ze narazie mam tomato i jesli chodzi o nowy firmware to jeszcze patrze na to sceptycznie z braku doswiadczenia, nie wiem jak bezpiecznie zainstalowac itp.
Teraz najwazniejsze:
Chcialbym spytac, czy ktos stosowal juz takie rozwiazanie, jak to dziala i czego mozna sie spodziewac.
Czy mozna bez problemu i przeciazania routera ustawiac sobie porty na wybrany WAN (emule musi byc na zew), a np. dla www zrobic load-balancing itp.
Ale najprawdopodobniej masz wiec 4500kbps na laczy z publicznym IP jak i predkosc z tych samych "widelek" na prywatnym IP. A wiec te 4500kbps jest dzielone pomiedzy oba te IP. Load-balancing stosuje sie gdy ma sie dwa niezalezne przylacza oraz powody do uzywania tego - duze obciazenie pasma, rozlegla siec, itp. Dodatkowo na routing z takimi pasmami moim zdaniem WRT54GL jest za slabe, a osobiscie w takim wypadku uzylbym hierarchicznych routerow opartych np. o CARP'a. Albo przynajmniej po jednym routerze na lacze z zabezpieczneim fail-over i CARP'em.
BTW: round-robin - sa to metody cykliczne, a wiec z zerowa optymalizacja, round-robin mozesz zobaczyc w dzialniu np. na przelacznikach TV przemyslowej - obraz z 4 kamer trawia do multipleksera i wtedy np. co 20 sekund na monitorze mas zpodglad z nastepnej kamery. W wypadku laczy zazwyczaj dziala to tak, ze kolejne zapytania sa przyznawane kolejnym linia WAN.
Co do lacza to predkosc nie jest dzielone na dwa ip. Obciazalem oba lacza rownoczesnie i nie sa zalezne od siebie - nie zakladalbym takiego tematu, gdybym nie byl tego pewien - prawdopodobnie luka dostawcy.
Moim zdaniem jest sens, poniewaz zewnetrzne ip ma troche zwolniony transfer - wszystko idzie (emule itp) pelnym laczem, ale stronki odpowiadaja troche wolniej. Dlatego chcialem rozdzielic to mniej wiecej tak, ze zamulacze pojda na zewnetrzne, bo tego potrzebuja, a www, poczta itp. na wewnetrzne.
Zastosowanie co prawda ma sluzyc domowym celom, ale bedzie to jednak dla wszystkich wygodne.
No nic, troche juz temat wisi i nie ma konkretnych odpowiedzi, dlatego sprobuje dzisiaj cos sam zdzialac z jakims nowym softem. Jak bede mial jakies rezultaty to podziele sie z widownia.
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?