29 Marca 2024 10:58:24
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.81.13.254
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: HOME MEDIA :: » ITX / Media Center
 Drukuj wątek
micro ATX czy mini ITX
as-max
Zastanawiam się nad złożeniem HTPC. Początkowo zakładałem płytę mini ITX na chipsecie H87 np.: ASRock H87M-ITX
Szukając obudowy stwierdziłem, że te, które mi się podobają mają zazwyczaj standard pod płytę micro ATX i jak zacząłem rozglądać się za płytą to stwierdziłem, że micro atx są tańsze od mini itx
Stąd moje pytanie - czy tylko ceną różnią się te dwa standardy płyt (miniaturyzacja kosztuje), czy jest coś jeszcze?
Płyta micro ATX, którą rozważam to ASRock H87M Pro4
Z płytą współpracowałby procesor Intel G3220T
Asus RT-N16
DH61AG + G630T + Samsung SSD830 Debian Wheezy
Terminal HP-Thin 1,2 GHz Debian Squeeze
 
shibby
różnią się wielkością. Tak jak napisałeś minimalizacja kosztuje. Jeżeli chodzi o chipset i jego możliwości to są identyczne.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
majkel152
matx ma więcej złącz Smile i taniej kupić z większą liczbą złącz sata, sam zmieniam itx na matx bo ciężko o paczke itx na 8-10 hdd ;/
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
as-max
Muszę wypracować też kompromis pomiędzy wyglądem, ceną a wymiarami a to nie zawsze idzie w parze. Docelowo ma w nim być kilka HDD 3,5" pewnie z czasem odtwarzacz blu-ray, może karta tv. Na razie plan jest taki:
- płyta z chipsetem H87 (pewnie micro ATX - łatwiej znaleźć ładną obudowę)
- procesor pewnie g3220T
- jakieś dwie kości pamięci
- dysk SSD - pewnie 60GB bo mniejszych chyba już nie ma w ofercie (tylko na system)
- obudowa jakaś zgrabna i nieduża typowo pod media center (ze złączami na panelu USB 3.0). Silverstone ma w ofercie kilka zgrabnych obudów.
Zasilacz i tu mam problem jaki wybrać pod taka konfigurację - coś polecacie? No i czy trzeba zwracać uwagę na jego wymiary przy doborze obudowy micro ATX? W doborze zasilacza jestem zupełnie zielony.

Połączony z 09 styczeń 2014 23:27:59:
Szukając zasilacza i obudowy natrafiłem na coś takiego:
zasilacz
obudowa
Nie jestem pewny co do prawidłowego doboru zasilacza.
Edytowany przez as-max dnia 09-01-2014 23:27
Asus RT-N16
DH61AG + G630T + Samsung SSD830 Debian Wheezy
Terminal HP-Thin 1,2 GHz Debian Squeeze
 
michalb
Popatrz na zasilacze Seasonic'a albo BeQuiet, z modularnych w przystępnej cenie jest Chieftec.
Obudowy Silverstone'a są porządnie wykonane, dobrze wyposażone i do tego...strasznie ciężkie, moja waży tyle co dwa towery modecom'a.
 
majkel152
zasilacz syf, obudowa ogromna, ile chcesz dyskow wsadzić? zasilacz to jakis fortron corsair be quiet , do stowki kupisz dobry cichy zaś
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
as-max

Cytat

michalb napisał(a):

Popatrz na zasilacze Seasonic'a albo BeQuiet, z modularnych w przystępnej cenie jest Chieftec.

Możesz jakiś konkretny polecić? Zastanawiam się tez nad właściwym doborem mocy. Nigdy nie kupowałem zasilacza osobno.

Cytat

Obudowy Silverstone'a są porządnie wykonane, dobrze wyposażone i do tego...strasznie ciężkie, moja waży tyle co dwa towery modecom'a.

Nosić raczej jej nie będę i też zwróciłem uwagę na to ile one ważą Smile Przede wszystkim obudowa ma wizualnie współgrać z resztą sprzętu w salonie.

Połączony z 10 styczeń 2014 00:18:27:

Cytat

majkel152 napisał(a):

zasilacz syf, obudowa ogromna, ile chcesz dyskow wsadzić? zasilacz to jakis fortron corsair be quiet , do stowki kupisz dobry cichy zaś

Docelowo będzie ich pewnie przybywać (obudowa ma możliwości aby trochę ich tam upchnąć).
Edytowany przez as-max dnia 10-01-2014 00:18
Asus RT-N16
DH61AG + G630T + Samsung SSD830 Debian Wheezy
Terminal HP-Thin 1,2 GHz Debian Squeeze
 
bychol
Ja z swojej strony polecam FSP250-60GCN
Bardzo dobry zasilacz do nas/htpc certyfikatu 80+ nie ma ale myślę że jego sprawność jest w tych okolicach i nie ma problemu żeby chodził 24/7 a 250W do takiego zestawu jest na wymiar, kupisz większy to w idle będzie się marnował zasilacz bo ma mniejszą sprawność pod mniejszym obciążeniem, w picopsu nie ma sensu inwestować koszty nie współmierne do korzyśći zaosczędzimy parę złotych za prąd ale różnica w cenie będzie się zwracać kilka jak nie kilkanaście lat

Połączony z 10 styczeń 2014 00:28:35:
Ten model także wygląda ładnie
http://www.kurtmedia.pl/product-pol-446886-ATX-250W-250-60-HHN-85-efektywnosc-85-BRONZE-ATX-2-3-ACTIVE-PFC-12CM.html

i z certyfikatem przy 50% obciążeniu ma sprawność powyżej 85% i cena nie jest zaporowa
Edytowany przez bychol dnia 10-01-2014 00:28
 
belliash
Jezeli to nie ma byc male i piekne, to moze byc rownie dobrze pelnowymiarowy ATX lub nawet E-ATX Grin
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
krisan
I ja dodam swoje 3 grosze: jeśli planujesz montować twarde dyski inne niż SSD to najprawdopodobniej to one będą najgłośniejszą częścią twojego zestawu.
Regulacja obrotów wentylatora obudowy i cpu (jeśli nie wybrałeś pasywnego chłodzenia) powinny być obsłużone z poziomu twojej płyty głównej, więc upewnij się że obudowa też to wspiera. Jeśli planujesz kartę DVB-S2 pamiętaj o miejscu dla niej Wink

Ja jakiś czas temu wybrałem mini ITX z obudową SilverStone (wraz z zasilaczem) i płytą Asrock-a i jestem zadowolony - zarówno jako dodatkowe wsparcie dla RPi jak i pracy http://openlinksys.info/forum/viewthr...post_96091. Rozważ też zakup płyty głównej w wersji rozszerzonej, np w pilota (jeśli taka jest oferowana).

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b7/Formfactors.gif
Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Computer...orm_factor
[small]Asus RT-N16: http://tomato.groov.pl/tomatoanon.php...0c5eb9d583
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-12x K26 USB VPN

[b][color=#000099]Siemens Gigaset C475IP VoIP & Land
 
bychol

Cytat

belliash napisał(a):

Jezeli to nie ma byc male i piekne, to moze byc rownie dobrze pelnowymiarowy ATX lub nawet E-ATX Grin


Ja to już dawno odpuściłem przy budowie nas/htpc im ma być bardziej mniejsze tym mniej wydajne i droższe, a są przecież bardzo ładne obudowy i płyty główne pod rozmiar matx i wyglądają bardzo dobrze do tego nie ma tego nie kończącego się problemu gdzie to wszystko upchnąć, chcemy kartę sat nie zmieści się albo trzeba jakieś kontowniki kupować lub na taśmach bo pod nietypowym kątem musi wejść do obudowy, dyski 3,5 cala ciężko zmieścić a jak to ma robić także za nas i udostępniać po ftp/samba/dlna i inne to takie dyski są koniecznością najtańsze i największe pojemności, nie dajmy się zwariować i nie przepłacajmy za minimalizm, bo dostajemy wpraktyce okrojony produkt droższy i wmawiają nam że to koszt minimalizacji
 
as-max

Cytat

bychol napisał(a):
...nie dajmy się zwariować i nie przepłacajmy za minimalizm, bo dostajemy wpraktyce okrojony produkt droższy i wmawiają nam że to koszt minimalizacji

W zasadzie doszedłem do tego samego wniosku.
Na początku chciałem iść w mini-ITX (zwłaszcza, że już mały serwer na tym posiadam). Jednakże przy poszukiwaniach stwierdziłem jednak, że nie ma co na siłę pchać się w rozwiązania mini - tym bardziej, że obudowa, która mi się podoba wyglądem zbliżona będzie do posiadanego już amplitunera Onkyo. Ponadto przyszłościowa rozbudowa o dodatkowe dyski, napędy i karty będzie znacznie prostsza bez zastanawiania się jak to poupychać w małej obudowie. W zasadzie mam już wstępne typy sprzętu:
- Pamięć Kingston HyperX 2x2GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM XMP (KHX1600C9D3K2/4GX)
- Obudowa SilverStone SST-LC10B-E USB 3.0 La Scala - czarna ( SST-LC10B-E USB 3.0 )
- Dysk SSD Kingston 60GB V300 SATA3, 2.5'' MLC 7mm, (odczyt/zapis, 450/450MB/s) (SV300S37A/60G)
- Zasilacz Be Quiet! SYSTEM POWER 7 300W (BN140) 80+ BRONZE (BN140)
- Płyta główna ASRock H87M Pro4
- Procesor Intel Core i3-4130T (3M Cache, 2.90 GHz) BOX BX80646I34130T
Zastanawiam się jednak czy nie wziąć innego procesora - zależy mia na niskim poborze prądu. Zastanawiałem się nad Intel Pentium G3220T ale nie występuje on w wersji boxowej a nie wiem czy będzie pasował zestaw chłodzenia, który mi został po Pentium G630T. No chyba, że jakiś celeron godny polecenia. Ten i3 to jednak trochę kosztuje.
Zestaw do salonu, czyli przede wszystkim media w każdej postaci. Być może czasami też pogram w coś niezbyt wymagającego graficznie.
Asus RT-N16
DH61AG + G630T + Samsung SSD830 Debian Wheezy
Terminal HP-Thin 1,2 GHz Debian Squeeze
 
bychol
Zależy po co chcesz to i3 pchać, jak nie wykorzystasz grafiki hd 4200, tehnologi qiksync do konwersji filmów, czy syfrowania AES na dyskach, i tym co jeszcze odróżnia je od pentium to HT 2 rdzenie 4 wątki, jak nie masz zamiaru korzystać z powyższych to weź pentiuma znacznie tańsze bo za wyżej wymienionego i3 dasz 400pln a za pentiuma 200-250 pln, i też nie wiem czy jest sens dopłacać do wersji T nie wiem jak teraz ale wcześniej procesory z tą literą miały poprostu zbite mnożnik teraz na stronie intela jest jakaś różnica w rozwiązaniach wbudowanych czyli najprawdopodobniej albo dostały jakieś dodatkowe tryby hibernacji albo to dalej pic na wode z strony intela
 
belliash

Cytat

bychol napisał(a):

Cytat

belliash napisał(a):

Jezeli to nie ma byc male i piekne, to moze byc rownie dobrze pelnowymiarowy ATX lub nawet E-ATX Grin


Ja to już dawno odpuściłem przy budowie nas/htpc im ma być bardziej mniejsze tym mniej wydajne i droższe, a są przecież bardzo ładne obudowy i płyty główne pod rozmiar matx i wyglądają bardzo dobrze do tego nie ma tego nie kończącego się problemu gdzie to wszystko upchnąć, chcemy kartę sat nie zmieści się albo trzeba jakieś kontowniki kupować lub na taśmach bo pod nietypowym kątem musi wejść do obudowy, dyski 3,5 cala ciężko zmieścić a jak to ma robić także za nas i udostępniać po ftp/samba/dlna i inne to takie dyski są koniecznością najtańsze i największe pojemności, nie dajmy się zwariować i nie przepłacajmy za minimalizm, bo dostajemy wpraktyce okrojony produkt droższy i wmawiają nam że to koszt minimalizacji



Tez odpuscilem.
A teraz pozbywam sie swojego miniITX na Atomie i poszukuje jakiejs plyty z LGA1366 Pfft
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 29

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,440,521 unikalnych wizyt