To mój pierwszy raz, pozdrawiam wszystkich serdecznie i prosze o wybaczenie ewentrualnych błędów
Celem była bydowa jak najmnijeszego, cichego HTPC, który korzystał bedzie wyłączenie z zewnętrznych źródeł multimediów - cena zestawu nie ukrywam nie była istoną kwestią
Próbowałem poskładać coś na kształt fabrycznych odtwarzaczy HDD na wzór xtreamera, dune itp ale działającego płynnie i bez kompromisów z XBMC.
I. płyta GA-H77TN
W okolicy lutego temu Gigabyte zaprezentował dwie nowe płyty Thin ITX z podstawką 1155 , będącymi w zasadzie klonami płyt intela DQ77KB (lub w starszej specyfikacji DH61AG).
Pierwotnym przeznaczeniem jest budowa komputera AIO - płyty posiadają złącze min. LVDC do podłączenia ekranu LCD.
Na pokładzie dodatkowo znajdziemy slot na kartę wifi/BT oraz miejsce na dysk mSATA, pamięci jak widać to notebookowe SO-DIMM (DDR3).
Z poważniejszych braków: optycznego wyjścia dzwięku, złącza esasa, nie jest produkowana również niestety wysoka maskownica do portów co trochę komplikuje montaż w większości obudów.
Brak również w przeciwieństwie do Intela możliwości podłączenia odbiornika IR a
instrukcja jest bardzo uboga.
Zaletą jest zasilanie - wpisujące się w moje założenia - zewnętrzny zasilacz z notebooka, 12 lub 19V z wtyczką znaną z notebooków HP. Działają zasilacze HP 18.5V.
Całość dopełnia Intel Celeron 1610T (TPD 35W), 4GB RAM (SO-DIMM), karta wifi+BT, oraz dysk 16GB mSATA Sandiska.
II. obudowa AK-ITX05-BK
Poszukiwania obudowy która będzie umożliwiać montaż płyty wysokości Thin ITX nie okazały się wcale takie łatwe jak mogło by się to wydawać
Pierwotnie w plan przewidywał znalezienie obudowy maksymalnie małej wysokości i zastosowanie jakiegoś radiatora low profile (np. Noctuna NH-L9I) - ale większość dostępnych obudów odpadała ze względu na standardowej wysokości otwór do portów.
Jeśli ktoś chciałby to wykorzystać w innej obudowie - standardowy wentylator w połączeniu z tym procesorem pracuje bardzo, bardzo cicho. Radiator po zdjęciu wentylatora bez jakiegokolwiek chłodzenia staje się gorący (przy obciążeniu 40-50%) dopiero po około 30 minutach.
Ja zdecydowałem się jednak sprawdzić czy gdzieś przeczytana informacja że płyta Gigabyte bedzie pasować do obudowy Akasa Euler przeznaczonej do płyt Intela jest prawdziwa - w połączeniu z zewnętrznym zasilaczem z notebooka HP powinno stworzyć całkowicie pasywnie chłodzony zestaw.
Inna możliwością jest zastosowanie obudowy Lian Li PC-005 w komplecie z radiatorem Intel HTS1155LP - zaletą jest miejsce na 2xhdd, łatwy dostęp - ale niestety nawet w stanie spoczynkowym zestaw nie należy do cichych, ponieważ to pojęcie bardzo względne uściślam że w całkowitej ciszy z 2m słychać delikatniy szum wentylatora.
Zestaw Akasa nie należy podobnie jak obudowa Lian Li do tanich, w sprzedaży występują komplety z 120W zasilaczem (AK-ITX05-BK) i sama obudowa (AK-ITX05-BK).
Ze względu na chłodzenie całkowicie pasywne wg producenta zalecany jest procesor z max TPD 35W - czyli najlepiej Celeron/Pentium z literką 'T'
Dużą część środka zajmuje mocowanie radiatora (demontowalne) do obudowy:
jest miejsce na 1 dysk 2.5" (który prawdopodobnie nie będzie mieć komfortowych warunków pracy
W komplecie oprócz wszystkich niezbędnych śrubek, znajdują się: kabel sata + zasilający, pasta termoprzewodząca, śruby umożliwiające montaż obudowy do TV/monitora (VESA) oraz szyny umożliwiające instalację dysku 2.5" wewnątrz.
Obudowa jest ciężka (dobre 2.5kg), a sam montaż wymaga odrobinę kombinacji wynikających głównie z tego że odbywa się z dołu - jest to też niestety chyba największa wada, jakakolwiek operacja wymaga wymontowania/zamontowania całej płyty.
z dołu widać zaczepy do mocowania do TV - w komplecie nie znajdziemy jakichkolwiek gumowych nóżek do przyklejania.
Po skręceniu całość pracuje u mnie na XBMCbuntu z odbiornikiem IR na USB i pilotem Harmony.
Obudowa nawet pod intensywnym obciążeniem - jest ledwo ciepła, temeratura rozkłada się mniej więcej równomiernie - najcieplej jest miejscu styku procesora, najbardziej chłodne zostają boki obudowy, dół również delikatnie się nagrzewa - przy testach 1080p nie udało mi się osiągnąć więcej niż 43 stopnie CPU.
Oczywiście całość jest całkowicie bezszelestna - brak jakichkolwiek elementów ruchomych.
Na pewno całość nie nadaje się dla kogoś kto potrzebuje instalacji dodatkowej karty w obudowie, chce mieć wewnętrzny napęd DVD/BR lub ma określone wymogi dot. wyprowadzenia dźwięku.
fajny zestawik. Podoba mi się dysk SSD. Cena płyty trochę powala no ale to minus płyt z wbudowanym układem napięciowym - intel też do tanich nie należy. Za obudowę tyle bym nie dam Końcowa cena też do przyjemnych nie należy. Ale w sumie nie o to chodzi w składaniu zestawu ITX. Liczy się radość, że się złożyło coś co spełnia nasze wymagania Satysfakcja ponad wszystko
Pozdrawiam
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
Zależało mi na debianie, więc jest debian tekstowy i do tego xbmc w autostarcie, a w tle serwery: samba http, ftp, vpn i funkacja routera poprzez hostapd
razem 1500zł
cichy ale niepokoi mnie temperatura chipsetu, w BIOSie wynosi w idle po 2 godzinach 65"C a po 2 godzinach filmu nawet 87"C, natomiast procesor w idle max 45"C a po filmie max 55"C. Czy np używanie WIFI na minipcie może wpływać na temperaturę chipsetu?
Edytowany przez martinforester dnia 03-07-2013 23:06
Zależało mi na debianie, więc jest debian tekstowy i do tego xbmc w autostarcie, a w tle serwery: samba http, ftp, vpn i funkacja routera poprzez hostapd
razem 1500zł
cichy ale niepokoi mnie temperatura chipsetu, w BIOSie wynosi w idle po 2 godzinach 65"C a po 2 godzinach filmu nawet 87"C, natomiast procesor w idle max 45"C a po filmie max 55"C. Czy np używanie WIFI na minipcie może wpływać na temperaturę chipsetu?
Jak zrobiłeś działający hostapd na intelu ? i to jeszcze na 6235 który pod linuxem nawet w adhoc nie chciał działać
Ktoś tu trochę pokolorował możliwości ...
Próbowałem z bardzo dobrze obeznanym kolegą postawić hostapd na intelu i się po prostu nei da ... Brak otwartego sterownika.
Prism, Atheros to tak ...
Do autora : Fajne zestawienie Mam te mobo i właśnie szukam ubranka dla niej. Ta akasa korci ... ale ta cena
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?