29 Marca 2024 12:52:29
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [28]
· [Howto] Xpenology... [15]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
34.224.33.93
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Jednodyskowy NAS - jaki wybrać?
boba
Witam,

Podobny z pozoru temat przewijał się niedawno w tym dziale (NAS do 600zł) jednak mam nieco inne potrzeby, niż opisał autor tamtego wątku, jeśli kotś miałby ochotę mi pomóc - prosze o podpowiedzi:

szukam jednodyskowego NASa, który:

- umożliwiałby dostęp do swoich zasobów z internetu w tkai sposób, aby użytkownicy widzieli go jak dysk lokalny (ftp mi tego nie umozliwia, jest zbyt skomplikowane dla częśći potencjalnych użytkowników, dlatego dostęp a'la explorator windows byłby czymś nieocenionym - czytałem, że http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/western-digital-my-book-live-1tb
ten dysk ma coś takiego, ale nie wiem na ile to prawda?

poza tym ten dysk byłby chyba nawet ok, ale nie ma ani usb ani serwera www


- serwer ftp, www

- miałby port USB na obudowie - np do podłączania zewnętrznego dysku na potrzebę archiwizacji, podpięcia sticka lub innego dysku usb do zgrania na NASa danych

-cena oczywiście najlepiej tez do ok 600zł

-cichość pracy - pasywne chłodzenie mile widziane

-niski pobór prądu w stanie uśpienia/hibernacji

-nie musi być demonem prędkości
-nie musi mieć super wparcia dla klienta torrent
-mile widziane DLNA

-może być z preinstalownym dyskiem, jeśli bez, to czy polecalibyście jakiś 500-1000mb dysk szczegółnie mocno?

- czytałem też wątek o Zyxel 310, czytąłem tez o nim testy i recencje na chip.pl - wygląda z tych matereiałów że jest dość głośny, co z awaryjnością i intuicyjnością obsługi w porównaniu z dyskami Synology? Dla mnie synology to taki synonim 'mercedesa' wsrod NASów - czy wg Was to prawda?

pozdrawiam i dziękuję z góry za zainteresowanie,
boba
 
bynio
NSA nie ma prostego sposobu w zarządzaniu serwerem www, podobnie jak serwer ftp jest dość ułomny. Wszystke te niedogodności znikają po instalacji na nim debiana, niestety - znieka też gui, trzeba sobie samemy wszystko w konsoli poustawiać. Niemniej jednak zrobisz tam wszystko - pełny serwer www czy ftp to nie problem. Wydajność przyzwoita, stabilny i cichy. Co do awaryjności to jak trafisz, ale to się odnosi do wszystkich producentów. No i przede wszystkim za 600 zł będziesz miał już nas-a z dyskiem.
 
moorgan
zerknij na ofertę synology
Synology RT2600
DS215+
 
boba
na Synogogy patrzyłem Wink

Jest dość 'atrakcyjna' cenowo ds110j (500zł) i chyba ds112j (560zł FiPro w najtańszej wersji) - z tego co czytałem czy te konstrukcje różnią się tylko szybkością taktowania procesora? czy czymś jeszcze się różnią wartym uwagi?

No i podstawowe pytanie - czy te 300zł więcej niż Zyxel da się odczuć? Linuxa kiedyś sobie instalowalem kilka dystrybucji, ale to było kilka dobrych lat temu, Debian z tamtych czasów kojarzy mi się włąśnie z konsolą głównie, czego wolałbym uniknąć, wolałbym pozostać nawet przy OFW, jeśli by się dało ; )

pozdrawiam,
boba
 
Unpleasant
Osobiście polecam mini-ITX i do tego FreeBSD. Jeżeli chodzi o serwery, to sprawia się lepiej od Linuksa - każdego. U mnie dwurdzeniowy atom ciągnie Apache + PHP + MySQL, FTP, Sambę i torrent. Jeśli chodzi o takie urządzenia to według mnie system z GUI jest całkowicie zbędny. Stabilniej i wydajniej. No i prądu zjada niewiele więcej, niż przeciętny NAS - gotowiec.
 
morlinek
Nie wiem czy wiedzieliście, że coś takiego jest: http://www.prlupa.pl/zyxel-oglasza-&#...-wd-500gb/ Może to jest rozwiązanie?
Netgear WNR 3500Lv1 | 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB BTgui-VPN
 
shibby
i dlatego ze wszystkich zyxeli na allegro wyjęto dyski, sprzedano osobno a zyxele "zenia" osobno Grin
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
boba
oho.. 96 euro za NAS z dyskiem.. to brzmi b. kusząco wobec Synology za ok 500-600zł + 250-300zł dysk

..i bądź tu teraz mądry Wink


no tak, promocja jest ze stycnzie 2012, więc juz nieaktualna, przynajmniej mi się nie udało jej znaleźć na stornach przedstawicieli ZyXel'a Frown
Edytowany przez boba dnia 25-06-2012 17:33
 
shibby
na allegro z dyskiem masz po 480zł wiec roznica nie duza wzgledem styczniowej promocji zyxela. Pamiętajmy ze sam zyxel duzo podrozal. Poczatkowo byl po 150zł, ja kupilem za 180zł a teraz widze po 240 nawet sobie wołają.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
boba
Widzialem go wlasnie - cały czas szperam... ; )

Czy ten ZyXel ma WEBDav? Bawiłem się właśnie 'demem systemu operacyjnego' NASów Synology i chyba ta funkcja to to czego szukam - tzn że można podpiąć NAS'a jako 'dysk' widoczny w eksploratorze widnows i wykonywac operacje na plikach znajdujących się na NAS'ie jak na lokalnym dysku, moze to śmieszne i głupie i tak się nie powinno pracować, ale osoby z któymi mam na tym czymś współdziałać nie znają się 'super' na komuterach i używają teog jako narzędzia, a im prostsza obsługa tym łatwiej się skupić na pracy a nie na tym 'jak wysłać plik na serwer'..

tymczasem z tego co oglądnąłem (a głowa już mnie zaczyna boleć) to chyba Synology 112j byłby tym co ja chciałbym mieć...

tylko czy warto:
synology 112j + 1Tb Western Digital 1TB Caviar Green 7200rpm 64MB SATAII (bo pomiędzy 500Gb a 1Tb jest ok 50zł różnicy) = ok. 800zł ?

@shibby
Czy ten zyxel za 480, czyli o ok. 300zł mniej niż konfiguracja powyżej
http://allegro.pl/kieszen-sieciowa-3-5-zyxel-nsa-310-dysk-500gb-i2439181731.html
jest alternatywą, przy założeniu, że nie wgrywamy Debiana na Zyxela?

pozdrawiam i dzięki za wsparcie w wyborze Smile
boba
 
bynio
@boba
Jakbyś był zainteresowany to mam na zbyciu 3-miesięcznego zyxela za 200 zł (tyle sam dałem). Doklejony ma radiatorek na CPU przez co jest cichszy i chłodniejszy niż oryginalnie Smile A jak nie wymagasz zaawansowanych funkcji to powinienieś być zadowolony z oryginalnego firmware.
 
boba
Chyba jednak zaryzykuję kilka groszy więcej i pójdę w synology ds112j + wd caviar 500Gb green - 819zł całość

Sprzęt będzie włączony cały czas więc nie chcę później codziennie wypominać sobie że zaoszczędziłem trochę i cos mi nie pasuje

@bynio mimo wszytko dzięki za propozycję : )

pozdrawiam,
boba
 
anonim747874734

Cytat

boba napisał(a):

Chyba jednak zaryzykuję kilka groszy więcej i pójdę w synology ds112j + wd caviar 500Gb green - 819zł całość

Sprzęt będzie włączony cały czas więc nie chcę później codziennie wypominać sobie że zaoszczędziłem trochę i cos mi nie pasuje

@bynio mimo wszytko dzięki za propozycję : )
N
pozdrawiam,
boba


dsm w synology to marka sama w sobie, doskonale oprogramowanie, świetne wsparcie... Będziesz zadowolony. Miałem ds110j i ds212+, synology zawsze robiło świetny sprzęt.
 
boba

Cytat

house napisał(a):

Cytat

boba napisał(a):

Chyba jednak zaryzykuję kilka groszy więcej i pójdę w synology ds112j + wd caviar 500Gb green - 819zł całość

Sprzęt będzie włączony cały czas więc nie chcę później codziennie wypominać sobie że zaoszczędziłem trochę i cos mi nie pasuje

@bynio mimo wszytko dzięki za propozycję : )
N
pozdrawiam,
boba


dsm w synology to marka sama w sobie, doskonale oprogramowanie, świetne wsparcie... Będziesz zadowolony. Miałem ds110j i ds212+, synology zawsze robiło świetny sprzęt.



ale jestem pod wrażeniem! jak mogłem do tego czasu żyć bez tego urządzenia ; )
..nie żałuję ani złotówki wydanej na ds112j!

choć przyznam, że mi, laikowi uruchomienie wszystkiego czego chciałem zajęło ok 4-5h

niby wszytko robi się krok po kroku, i jest obszerna pomoc, ale jeśli ktoś nie jest w 'temacie' to pomoc tak średnio się przydaje.. żeby chociaż dawali do każdej funkcji malutki przykład - byłoby o wiele łatwiej ; )

no i konfiguracja dostępu przez internet - jak już router nie jest na liście wykrywany do automatycznej konfiguracji to sporo zabawy miałem z ręcznym ustawianiem portów.. mam tylko nadzieję, że nie otworzyłem za wiele ; )

no i ten system operacyjny - mnogość opcji.. po aktualizacji z 3.2 na 4.0 doszło kilka ciekawych opcji, ale to za mało miałem czasu żeby potesotwać jeszcze ; )

generlanie super sprawa takie 'cuś' - polecam ; )

..jeszcze gdybym się tlkyo połapał w tych wszytkich uprawnieniach dla grup, użytkowników, folderów udostepnionych itp bo jakoś trochę to mi się zdaje aż przekombinowane.. no ale jest na to czas ; )

pozdrawiam i dzięki za pomoc w wyborze NAS'a Wink
boba
 
kocio07
@boba
testowałeś już torrenty? Jaka prędkość przy Twoim łączu?Zastanawiam się nad kupnem ds112j lub Qnap TS-112. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś porównał te dwa. Który lepszy do domu (torrent, ftp, możliwe że www)? Cena praktycznie identyczna, na korzyść Qnap'a przemawia mocniejszy "środek" i znikomy pobór prądu 7W w czasie pracy..
Edytowany przez kocio07 dnia 29-06-2012 10:53
Asus RT-N16 1.28.0000 MIPSR2-083V-PL K26 USB AIO + NAS Synology DS112 DSM 4.1-2567
 
moorgan
mi przy necie 30mbit ściąga z pełną prędkością łączaSmile
Synology RT2600
DS215+
 
kocio07

Cytat

moorgan napisał(a):

mi przy necie 30mbit ściąga z pełną prędkością łączaSmile


mnie na rt-n16 na 25Mb/s też szło full, teraz mam 60Mb i już nie jest tak kolorowo:/ dlatego pytam..
Asus RT-N16 1.28.0000 MIPSR2-083V-PL K26 USB AIO + NAS Synology DS112 DSM 4.1-2567
 
boba
@kocio07

to chyba zależy jakiego torrenta ściągasz.. jak jest od kogo ściągać to ściąga na max mojego łącza 4/8Mb (dzień/noc)

łącze nie jest szybkie jak dla 'torrentowców' ale nie po to kupowałem NASa - w torrenty sporadycznie raczej sie bawię ; )

generalnie - super sprzęt i oprogramowanie, choć nadal nie w pełni rozgryzłem nadawanie uprawnień, nie wiem czy to normalne czy w tym tak tylko jest, ale mając 2 użytkowników naraz (na 2 przeglądarkach) i zmieniając jednemu uprawnienia jego i/lub grupy do której należy, to nie wszystkie uprawnienia od razu są jakby aktywne i trzeba się wylogować i zalogować ponownie co czasem jest mylące bo szuka się błędu 'co ustawiłem nie tak' ; )
 
kocio07

Cytat

to chyba zależy jakiego torrenta ściągasz..

no właśnie nie. na kompie ten sam torcik leci 7MB/s a na routerze max 1,5 do 2MB. Różnica ogromna:|
Skuszę się na DS112, droższy ale i mocniejszy od wersji "j"Smile
Asus RT-N16 1.28.0000 MIPSR2-083V-PL K26 USB AIO + NAS Synology DS112 DSM 4.1-2567
 
anonim747874734
Ja mam 100mbit i żadne synology/qnap nie było w stanie wyciągnąć na torrentach więcej niż 40mbit wiec dlatego mam itx'a do tego
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 12

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,442,473 unikalnych wizyt