Po kupnie nowego telewizora z funkcją DLNA zrodził się pomysł na serwer mediów. Założeniem było wykonać urządzenie bez jakichkolwiek kosztów. Wykorzystać wszystko co posiadałem: NSLU2, karta 2GB w czytniku USB, dysk 400GB w obudowie zewnętrznej.
Jako, że w tematach linuksa jestem początkowy najpierw zainstalowałem system debian-lenny 5.0. Później upgrade do systemu debian-squeeze 6.0.
Po tym zabiegu wystarczyło skonfigurować sambę, wgrać serwer proftpd, zainstalować serwer minidlna oraz transmission-deamon z obsługą gui. Oczywiście dla początkującego nie było łatwo, ale się udało - głównie dzięki instrukcją stron zagranicznych.
Głównym celem jest wykorzystanie serwer na media video, rzadziej na dokumenty czy muzykę. Transfery różne.
Download po FTP - w granicach 4,5 MB/s, upload o wiele gorszy
Download po Sambie słaby, za to upload w granicach jak powyżej 4,5 MB/s
Trzeba korzystać zamiennie do operacji na plikach. Urządzenie nie jest szczytem marzeń, ale mi to nie przeszkadza. Upload filmu 700 mb to ok 5 min. Nie jest źle moim zdaniem - to nawet router Asus RT-N16 ma podobne parametry.
Serwer mediów minidlna działa znakomicie. Pliki wideo telewizor widzi bez problemu. Nic nie rwie, wszystko chodzi płynnie. Filmy 3D w HD również. Do tego działają również napisy. Najważniejsze, że nie trzeba biegać z dyskiem czy pendrivem do telewizora.
Ze względu na duże rozmiary filmów HD i 3D został zainstalowany torrent - transmission-daemon - obsługiwany przez przeglądarkę. Filmy automatycznie lądują na dysku, nie trzeba ich kopiować i tracić czasu. A do tego komputer może być cały czas wyłączony.
Jakby ktoś chciałby skonfigurować coś podobnego służę pomocą i mogę podać parę wskazówek. Ja dochodziłem do tego sam. Z nie używanych urządzeń powstał w miarę nowoczesny i praktyczny serwer mediów do nowych telewizorów.
pozwolę sobie podnieść temat. właśnie próbuję zawalczyć z NSLU2. z linuksem miałem daawno temu do czynienia i to raczej w X'ach a nie tekstowo. póki z co z nslu utknąłem w martwym punkcie przy konfiguracji samby...
udało mi się wreszcie uruchomić sambę bez autoryzacji użytkownika - w sieci wewnętrznej uważam udostępnianie z uwierzytelnieniem jest średnio potrzebne.
wiele źródeł czytałem ale ostatecznie pomogło -> -=LINK=-
Po krótce: paczka miniDLNA jaką znalazłem nie chciała pójść na debianie lennym. Postanowiłem zrobić aktualizację do debiana squezze na podstawie linku:
http://www.cyrius.com/debian/nslu2/tips.html
a następnie wchodząc na stronę oryginalnej instrukcji instalacji debiana (zakładka Upgrading from Debian 5.0 (lenny) to 6.0 (squeeze):
Po powyższej instalacji, która trochę potrwa pozostaje tylko skonfigurować sambę, ftp, minidlna oraz transmission. Dwie pierwsze instalujemy z gotowych paczek: apt-get lub aptitude. Reszta ze skompilowanych paczek.
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?