jako, że nigdy nie stosowałem alternatywnego oprogramowania na żadnym routerze, chciałbym się dowiedzieć, czy mogę wykorzystać Asusa RT-N16 w sposób opisany poniżej.
Mam do 'osieciowania' lokal o pow. ok 230 m^2 (stara kamienica, dość solidne ściany) - na razie sygnałowo daje nawet radę marny Asmax AR1004G z Netii, ale ma jakieś koszmarne problemy z DHCP i przez to nie można w ogóle polegać na sieci. Czy w takiej sytuacji, Asus RT-N16 poradzi sobie z sygnałem na takiej powierzchni? Jeśli będzie taka potrzeba to jest jakiś kabel już pociągnięty na koniec lokalu to można by tam podpiąć drugiego Asusa (może RT-N12 wtedy, bo chyba drugie USB nie będzie potrzebne).
Ten Asus miałby stworzyć taką namiastkę sieci wewnętrznej:
1. Podłączony do niego przez USB jakiś 500GB HDD - wymiana plików między komputerami w sieci (bardzo sporadycznie i głównie dokumenty Office'a jako domyślna lokalizacja zapisu skanowanych dokumentów). Drukarka, którą wybrałem ma wbudowany interfejs sieciowy, ale jeszcze nie wiem jakie ma funkcje (tzn. czy można skanować na niej, gdy będzie podłączona tylko do sieci, czy konieczne jest jej podpięcie przez USB do konkretnego komputera). Czy ten printserwer w Asusie z Tomato obsługuje takie "skanowanie sieciowe"?
2. Podłączony przez USB jakiś modem 3G jako łącze awaryjne - czy można to ustawić tak, żeby Asus automatycznie się przełączał z głównej linii na linię zapasową (właśnie 3G) gdy ta pierwsza padnie?
3. Czy można jakoś 'odizolować' jeden z portów Ethernet od sieci wewnętrznej? Takie zastosowanie: ludzie, którzy są na stałe w lokalu korzystają z sieci WiFi bezpośrednio z tego Asusa (sieć zabezpieczona) i mają dostęp do sieci wewnętrznej (drukarka, HDD sieciowy i co tam jeszcze), a dla gości byłaby przeznaczona druga sieć WiFi (bez hasła): jakiś AP podłączony do jednego z portów Ethernet tego Asusa, który miałby wyłączony dostęp do sieci wewnętrznej i miałby tylko wyjście na zewnątrz. Da się coś takiego zrobić na tym sprzęcie?
Dodatkowe sprzęty do Asusa oczywiście podpięte przez aktywny HUB USB
Czy są jeszcze jakieś inne ciekawe zastosowania takiego modowanego routera? I jaki soft najlepiej wybrać do powyższych zadań?
Dzięki za odpowiedź.
Chyba trochę niejasno wyraziłem się w pkt 1 - zobaczę jakie funkcje posiada print serwer w drukarce, ale gdyby okazało się, że nie ma takiego "skanowania sieciowego" to czy można coś takiego zrobić na Tomato od Shibbyiego (oczywiście podłączając wtedy drukarkę przez USB).
Czyli: MFP podpięte przez USB do Asusa i wtedy Asus robi za print serwer i zapisuje pliki ze skanowania bezpośrednio na HDD podpięty pod Asusa.
vlany: super info
Dual WAN: trochę gorzej, ale może nie będzie to potrzebne w pierwszej kolejności, a później będziemy myśleli.
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?