WSTĘP
Kamery internetowe są już popularnym wyposażeniem naszych komputerów. W większości laptopów montowane są jako standardowe wyposażenie. Niestety wykorzystanie takiej kamerki do typowego monitoringu wiąże się z licznymi utrudnieniami w tym z koniecznością ciągłej pracy komputera, do którego jest ona podłączona. Na pomoc osobom chcącym we własnym zakresie stworzyć system monitoringu przychodzą producenci kamer IP. Jednym z nich jest firma Edimax, której urządzenie o oznaczeniu IC-1510 chciałbym dzisiaj zaprezentować.
OPAKOWANIE
Kamera jest zapakowana w estetyczne pudełko z czytelnie wypisanymi kluczowymi funkcjami urządzenia - praktycznie i bez zbędnych wodotrysków. Na opakowaniu znajdziemy najważniejsze informacje o wymaganiach systemowych / sprzętowych i zawartości opakowania.
ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
W skład zestawu wchodzą:
- kamera IP wykonana z dobrej jakości plastiku, lakierowanego i błyszczącego
- zasilacz sieciowy
- przewód sieciowy Cat.5 o długości 1 metra
- uchwyt mocujący (statyw z ruchomą głowicą)
- instrukcja szybkiej instalacji w języku angielskim
- płyta CD z wielojęzycznymi instrukcjami i oprogramowaniem
Parametry kamery:
- wymiary 114 x 79 x 50 mm
- gniazdo RJ45, zasilania i przycisk RESET
- zasilanie 12V 0,4A
- diody LAN i POWER
- sensor CMOS o rozdzielczości 0,3 M pikseli, F 2,8mm
- pamięć Flash 2MB
- pamięć operacyjna 16MB SDRAM
INSTALACJA
Instalacja kamery sprowadza się do złożenia i zamocowania uchwytu (w zestawie 3 wkręty z kołkami rozporowymi), przykręcenia do niego kamery, podłączenia do niej zasilacza i przewodu LAN. Poprawne podłączenie sygnalizowane jest przez urządzenie zaświeceniem diod.
KONFIGURACJA
Po wpisaniu w przeglądarce adresu IP kamery oraz podaniu standardowego loginu i hasła wyświetla się strona do zarządzania urządzeniem. Oprogramowanie w wersji 1.34 z maja 2008 roku zostało zaktualizowane do wersji 1.39 z czerwca 2010 roku.
Zakładka Camera
Obserwacje otoczenia możemy prowadzić w zakładce Camera. Mamy tu także opcje dotyczące ustawień rozdzielczości przechwytywanego obrazu, jego jakości itp.
Zakładka LAN
Tu nie trzeba było niczego zmieniać, adres IP kamerka pobrała z serwera DHCP.
Zakładka Email & FTP
Konfiguracja FTP odbyła się bez problemów, ale konfiguracja maila nie była już taka przyjazna dla użytkownika. Po kilku próbach ustawień doszedłem do tego, że urządzenie nie wspiera wysyłania maili szyfrowanych SSL. Może wpadłbym na to szybciej, ale przy testach ustawień za pomocą przycisku "Send a test mail" wyświetlany był cały czas komunikat "Failed to send mail to..." nawet wtedy, kiedy już wszystko działało jak należy (mail został wysłany i dotarł do adresata).
Zakładka Motion Detection
Moim zdaniem funkcja detekcji ruchu to najciekawsza funkcja opisywanej kamerki. W zakładce Motion Detection możemy włączyć tryb wykrywania ruchu i określić jego czułość oraz przedział czasowy skanowania. Po wykryciu zdjęcie może być wysłane mailem lub zapisane na serwerze FTP.
Niestety opcja nie działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Początek ruchu jest rozpoznany w akceptowalnym czasie, niestety kolejne zdjęcia są robione nie częściej niż co 4, 5 sekund mimo ustawienia Motion Detection Interval na wartość 0 i Threshold na 1 (sensitive).
Zakładka Schedule
Tu możemy włączyć robienie zdjęć wg planu z zadaną częstotliwością (maksymalnie 5 klatek na sekundę dla FTP i 1 klatka na sekundę dla maila).
Zakładka System
Tu możemy zmienić nazwę kamery i hasło dostępu, ustawić czas i strefę czasową, wykonać aktualizację oprogramowania, przywrócić ustawienia fabryczne urządzenia, restartować kamerkę lub wyłączyć diody LED urządzenia - bardzo przydatna opcja, dzięki której działające urządzenie mniej rzuca się w oczy.
Zakładka Status
Umożliwia podgląd parametrów pracy kamery (wersja firmware, czas pracy, aktualny czas, aktualny adres IP, MAC adres itp.)
Zakładka Users
Tu mamy możliwość zdefiniowania do czterech użytkowników (loginy i hasła), którzy będą mieli dostęp tylko do oglądania obrazu rejestrowanego przez kamerę.
Zakładka Log
W tej zakładce możemy przeglądać zdarzenia zarejestrowanie przez urządzenie.
OPROGRAMOWANIE
Producent udostępnia dwa programy do obsługi kamery spod systemu operacyjnego Windows. Pierwszym z nich jest Admin 3.0.5, który umożliwia konfigurowanie kamery z poziomu Windows i daje takie same możliwości jak interfejs kamery dostępny z przeglądarki internetowej. Drugim z programów jest Edimax Viewer 3.0.3.0, który umożliwia nagrywanie i odtwarzanie filmów (avi - mjpeg), robienie zdjęć oraz obsługuje do 16 kamer monitorujących (podgląd z wszystkich 16 kamer możemy oglądać na podzielonym ekranie).
Kamera jest w oprogramowaniu wykrywana automatycznie i wystarczy tylko zaznaczyć jej nazwę i kliknąć "Wybierz", żeby dane zostały automatycznie ustawione.
Oprogramowanie umożliwia nagrywanie według planu tygodniowego (w wybrane dni w wybranym przedziale godzin), jednorazowego (od ... do ...) lub po wykryciu ruchu przez zadany czas (np. przez kolejne 10 sekund po wykryciu ruchu).
Program może też wysłać informacyjnego maila na skonfigurowany wcześniej adres.
Możliwości oprogramowania producenta są bardzo ograniczone. Brak w nim jakichkolwiek ustawień parametrów nagrywanego materiału wideo (rozdzielczość, stopień kompresji, liczba klatek na sekundę, nie wspominając o braku możliwości wyboru kodeka kompresującego).
PODSUMOWANIE
Opisywana kamera IP Edimax IC-1510 to najniższy model z oferty tego producenta. Do podstawowych zadań monitoringu domowego jednak w zupełności wystarcza. Działa bardzo stabilnie, pozwala na obserwację sceny przez przeglądarkę internetową i potrafi nas poinformować w przypadku wykrycia ruchu w monitorowanym obszarze. Niedosyt pozostawiają słabe parametry techniczne urządzenia, ale to chyba standard w tej klasie kamerek IP.
Plusy:
- kamera IP - dostęp i możliwość konfiguracji przez przeglądarkę internetową
- stabilne działanie
- sprzętowe wsparcie kodowania Motion-JPEG
- automatyczna regulacja jasności, kontrastu oraz nasycenia
- możliwość regulacji ostrości (niestety tylko ręcznie, ale do obserwacji ustawionej sceny wystarczy)
- funkcja wykrywania ruchu i możliwość wysyłania zdjęć mailem lub zapisywania ich na serwerze FTP
- możliwość nagrywania w formacie AVI (w rozdzielczości 640x480 pikseli z prędkością do 20 klatek na sekundę) po wykryciu zdarzenia lub zgodnie ze zdefiniowanym planem (tylko poprzez oprogramowanie zainstalowane na komputerze)
- możliwość aktualizacji firmware
Minusy:
- brak funkcji AutoFocus
- niska jakość rejestrowanego obrazu, obiekty ruchome rozmazane (efekt pogłębia się przy słabym naświetleniu sceny)
- brak doświetlenia w podczerwieni
- brak funkcji PoE
- małe możliwości konfiguracyjne i funkcjonalne dołączonego oprogramowania
- brak mikrofonu
Miałem do czynienia z tą kamerką. Niestety potwierdzam słabą jakość rejestrowanego materiału - dla kamery to podstawa. Softu nie testowałem wnikliwie bo kwestia opisana powyżej = dyskwalifikacja. Fajna recka na pewno pomoże wielu w wyborze.
------------------------ Asus RT-N18U+ 1.28 -130 K26ARM USB AIO-64K
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?