04 Maja 2024 16:02:35
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.137.185.180
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Netgear
 Drukuj wątek
Drugi AP (IAPP, roaming), co, gdzie i jak?
kubasob
Witam, zacznę od tego, że już od kilku miesięcy posiadam wnr3500l z tomato na pokładzie (dzięki openlinksys oczywiście) i jestem bardzo zadowolony. Rodzice właśnie kupili sobie TV (nie mogli być gorsi niż jaPfft), z możliwością podłączenia do sieci (samsung le40c650, taki jak posiadam już od kilku miesięcy), do niego oczywiście arive, która też potrzebuje sieci. Dlatego też stwierdziłem, że zamiast kupować karty wifi kupię kolejnego ap.

Jednak ze względu na słaby zasięg na piętrze chciałbym go użyć jako ap (nie jako klienta). Sytuacja wygląda następująco:
od miejsca w którym muszę postawić ap na piętrze leci kabel telefoniczny do mojego pokoju, gdzie na dzień dzisiejszy znajduje się centrum dowodzeniaPfft. Chciałbym ten kabel telefoniczny zamienić na sieciowy, u góry postawić modem i jednego ap i połączyć go kablem z ap który znajduje się w moim pokoju(na dole). Teraz pytanie w jaki sposób ustawić ap'ki aby działały jako jedna ta sama sieć (wiem co to wds, ale chciałbym żeby ap'ki były połączone kablem). Czy taka konfiguracja jest możliwa?
Jeszcze pytanie czy po gigabicie można zrobić poe? (posiadam ups'a na dole i chciałbym zarówno modem jak i ap u góry zasilić z niego, bo mam dość częste "mrugnięcia prądu")

Pozdrawiam i mam nadzieję, że stosunkowo jasno opisałem problem (jeżeli nie to postaram się w chwili wolnego czasu jakiś rysunek zmajstrować)
Zapomniałbym dodać, że chcę kupić drugiego wnr3500l.
Edytowany przez shibby dnia 29-06-2011 10:38
 
kszychu
Podbijam temat. Mam jeden router z wifi na parterze i drugi, też z wifi na piętrze. Routery spięte przewodowo. Pytanie co zrobić, by oba routery pracowały jako jedna sieć wifi?
 
hermes-80
Po gigabicie nie można puścić PoE - odnosząc się do Netgaera.
Jeśli macie na myśli jedną sieć w sensie wifi to oczywiście identyczne SSID i szyfrowanie (hasło) i różne kanały 1, 6, 11

Co do drugiego Routera w sieci to trzeba go porostu ustawić jaki zwykły AP
Port WAN wyłączony bądź nieużywany z ustawionym IP dynamicznym
(nie wkładamy kabla w port)
Wyłączamy na nim DHCP serwer i ustawiamy z palca IP z podsieci 1 routera ale z poza jego puli serwera DHCP.

Porządnie bym się zastanowił czy inwestować w drugi WNR jeśli on ma pełnić tylko rolę AP (chyba, że zamierzasz odpalić na nim jakieś usługi, które udostępnia alternatywne oprogramowanie)
Edytowany przez hermes-80 dnia 19-05-2011 16:59
 
shibby

Edytowany przez shibby dnia 19-05-2011 17:02
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
hermes-80

Cytat

testowałeś to rozwiązanie? Gdy APki nie są w roamingu to komputer widzi 3 dostępne sieci (nie ważne że to samo ssid)

Nie testowałem ale to jedyne rozwiązanie bo jak pisałeś prawdziwy roaming musi być wspierany przez urządzenie czego na Tomato nie ma.
 
b3rok
Też jestem zainteresowany tematem kilku APkow i jednej sieci WIFI. Znalazlem np. takiego http://www.ceneo.pl/8720022s Tp-Link TL-WA801ND, obsluguje standard IEEE 802.3af.
1. Router na tomato + 2 ww. AP - da sie zrealizowac 1 siec wifi w trybie? (3 pietra, dla kazdego 1 urzadzenie sieciowe)
2. Czy moze trzeba router na tomato z wylaczonym WIFI + 3x ww. AP?
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
hermes-80

Cytat

2. Czy moze trzeba router na tomato z wylaczonym WIFI + 3x ww. AP?
Ta wersja
Ta funkcja to IAPP ale to również musi wspierać karta sieciowa w kompie.
Rouming to standard: IEEE 802.3f, a to IEEE 802.3af odnosi się do PoE.
Troszeczkę z innej beczki: http://www.intel.com/support/wireless...030101.htm
I lektura: http://openrouter.info/forum/viewtopi...f=21&t=132
Edytowany przez hermes-80 dnia 19-05-2011 18:33
 
kszychu

Cytat

Porządnie bym się zastanowił czy inwestować w drugi WNR jeśli on ma pełnić tylko rolę AP (chyba, że zamierzasz odpalić na nim jakieś usługi, które udostępnia alternatywne oprogramowanie)

Też bym się zastanawiał, czy taka rozrzutność ma sens. Tak się jednak składa, że w rolę drugiego apka wcieli się nie kto inny, jak Jego Wysokość WRT54GL w stanie spoczynku.

Cytat

prawdziwy roaming musi być wspierany przez urządzenie czego na Tomato nie ma.

Czyli jeszcze raz: to kwestia urządzenia, czyli HARDWARE'U, czy oprogramowania, czyli SOFTWARE'U?
 
shibby
znalazlem takie cos:
http://allegro.pl/router-wifi-modecom-mc-wr22-300mbps-wisp-apclient-i1620175155.html

radio N300 i wsparcie dla roamingu - 100zł Smile Warto by bylo potestowac
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
iroc
Zróbcie Panowie zrzutkę i przetestujcie. Nie są to jakieś wielkie pieniądze.
A może ktoś z użytkowników posiada tego modecom'a i może go wypożyczyć do testów ?
-asus rt-n18u-
tomato,ddwrt,gargoyle
 
shibby
trzeba by miec ze dwa takie zeby roaming podestowac.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
b3rok

Cytat

hermes-80 napisał(a):

Cytat

2. Czy moze trzeba router na tomato z wylaczonym WIFI + 3x ww. AP?
Ta wersja
Ta funkcja to IAPP ale to również musi wspierać karta sieciowa w kompie.
Rouming to standard: IEEE 802.3f, a to IEEE 802.3af odnosi się do PoE.
Troszeczkę z innej beczki: http://www.intel.com/support/wireless...030101.htm
I lektura: http://openrouter.info/forum/viewtopi...f=21&t=132


Dzięki - znowu jestem mądrzejszy. Z tego co patrzyłem to: router firmy Modecom MC-WR22 ma roaming, ale w opisie jest: Roaming - IAPP (802.11f), to coś innego niż IEEE 802.3f? (google daje o wiele więcej wyników dla 802.11f)
Jeżeli te routerki byłyby ok, to pozostaje mi jeszcze sprawdzić specyfikacje sieciówek jakie mają domownicy.
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
hermes-80
Powiem tak - Shibby ma z tym doświadczenie praktyczne ja tylko teoretyczne więc jego uwagi są bardziej cenne i opierają się o rzeczywiste prawa fizyki Wink .
co do standardów to 802.11 - odnosi się do standardów związanych z siecią wifi czyli 802.11f to roaming oparty o sieci wifi (czyli poprawnie).
 
b3rok
Być może skuszę się na te 2 Modecomy MC-WR22 - tym bardziej, że mam akceptację żony ; ). Temat jest jeszcze dosyć gorący, ale odezwę się jeszcze wieczorem.
BTW z chęcią i bez problemu udostępnię do testów.
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
shibby
a skąd jesteś? Ja chętnie bym je przetestował pod względem roamingu. Tanie i w Nce mogą mieć duże wzięcie. Pomyślcie sobie - łazić po domku jednorodzinnym z netbookiem badz telefonem od salony po sypialnie przez ogród a kończąc na miejscu gdzie nawet król chodzi samotnie, nie tracąc przy tym nawet pingu... Bardzo kuszące.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
hermes-80
Jako, że jestem w posiadaniu dwóch starych AP (różnych firm) z niskiej półki, z funkcją IAPP (pozostałości po punktach klienckich moich ISP - 2.4GHz)
- Edimax EW 7209APg
- WL 5450AP
Postanowiłem sprawdzić jak w tak leciwym sprzęcie różnych producentów działa ta funkcja.

Karta sieciowa wifi (w laptopie) - Atheros AR5B91

Ustawienia AP:
SSID: GG
Kanał: 1
Szyfrowanie: WPA2/AES

Eksperyment przedstawia filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=M6p1qR...6p1qRNzd8g

Wnioski jakie można wyciągnąć z eksperymentu są takie, że:

Połączenie jest utrzymywane z AP dopóki jego sygnał nie spadł do poziomu -71dB - -73dB w tych granicach dopiero jest zainicjowana funkcja wyszukania mocniejszej sieci i przełączenie się na nią z tym, że jej sygnał optymalny musiał być w granicach < -69dB.
Widać wyraźna utratę połączenia (jednego pinga) - po wyłączeniu inSSIDer-a (gdy już nie obciążał karty).

Dodam jeszcze, że sama karta wifi przy próbach 4 krotnie zafiksowała i aby ja pobudzić do życia konieczny był restart systemu.

Wszystko było testowane w pomieszczeniach gdzie każdy punkt ma inne wartości obu sieci z racji przeszkód i odbić.

Nie wiem jak się to zachowuje na wolnej przestrzeni - Wink niestety nie miałem tyle kabla sieciowego Wink.

Ciekaw jestem wyników AP-ków wyszperanych przez Shibbiego Wink mam nadzieje że będą jakieś testy.

-EDIT-

Dorzucę jeszcze obserwacje z wyłączoną opcją IAAP na obu AP-kach:
Karta sieciowa trzymała połączenie tylko z jednym AP nawet gdy straciła sygnał nie chciała się przełączyć.
Edytowany przez hermes-80 dnia 10-11-2012 18:43
 
b3rok
@hermes-80 - dzieki za ciekawy test

@shibby - jestem z Cieszyna (na granicy z Czechami), co 2gi weekend jestem w Katowicach, ale nie ma problemu, żebym przesłał pocztą. Zamówiłem 2 egz. z Komputronika, cena internetowa 93,90 zł

http://www.komputronik.pl/product/118658/Sprzet_komputerowy/Sieci_i_komunikacja/MODECOM_bezprzewodowy_szroko_pasmowy_router_MC_WR22.html
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
alvaro99
Pochwal się jak to chodzi Smile
ISP WiFi 5GHz >><< Ubiquiti NanoStation M5 Smile <---> FRITZ!Box Fon VoIP <---> AP+BT+FTP+SAMBA OVISLINK WMU-6500FS i C009-M2 by JKR >><< 3 Kompy po WiFi
 
TF
Ja też dołożę swoje obserwacje.
Mam 2 x TP-Link WR1043ND @ OpenWRT na dwóch różnych piętrach (drugi jako AP + switch). Na obu to samo SSID i szyfrowanie, tylko różne kanały. Żadnej specjalnej konfiguracji.
Karta Intel 5100.

Win XP (i oprogramowanie do WiFi od Lenovo) - problemów z przełączaniem się pomiędzy AP nie ma. Przy samoistnym przełączeniu pingi się nie gubią (włączyłem nawet 3 instancje pinga tak, by w ciągu sekundy były wysyłane 3 requesty, każdy w innym momencie i żaden się nie zgubił).
Jeżeli jestem w bliskiej odległości od drugiego AP piętro wyżej, przełączenie potrafi nastąpić nawet, gdy sygnał jest na "100%" (router wskazuje wtedy jakieś -35 do -40 dBm) na drugi AP z teoretycznie słabszym sygnałem (97%, -50 dBm). Trochę to dziwne, ale, że jest to niemal całkowicie bezbolesne (zmniejsza się tylko prędkość łącza do <= 130 Mbps), nie przeszkadza mi to.
Kiedy wymuszam przełączenie (np. restartując (poleceniem wifi) interfejs na routerze, do którego jestem podłączony) faktycznie ginie jeden ping, ale nie rozłączają się żadne połączenia (putty trzyma sesje, pliki nadal się ściągają, radio internetowe nie przestaje grać).

Na Ubuntu Studio (po zmianie network managera, bo domyślny w ogóle nie chciał współpracować z moją kartą) faktycznie widzi obie sieci jako osobne, ale jest opcja by stosować te same ustawienia do wszystkich sieci z tym samym SSID i wtedy łączy się do której mu pasuje (choć nie chodziłem z nim za dużo po domu).

Telefon też przełączał się pomiędzy AP, choć nie jestem w stanie stwierdzić, czy aż tak gładko.

Więc to nie tak, że to nie może działać bez specjalnego roamingu. Może to kwestia karty/sterowników/oprogramowania, ale jest to jak najbardziej wykonalne.


Jeśli ktoś będzie robił testy APków z roamingiem, niech najpierw sprawdzi, jak to działa na tym samym sprzęcie bez włączonego roamingu.
2 x TP-Link WR1043ND (Gargoyle PL by obsy) + SpeedStream 4101
 
qubek
Witam. Interesujący temat.

Szukam AP z obsługą roamingu, który zdoła utrzymać nawet do 20 użytkowników w szczycie (mały hotel). Początkowo trafiłem na Ubiquiti UNIFI (http://www.ubnt.com/unifi), ale niestety nie obsługują roamingu (może to kwestia aktualizacji fw w przyszłości, ale narazie to nic pewnego).

Do każdego AP podciągnięty będzie kabel, więc odpadają Repeatery czy WDSy.
Przy założeniu obciążenia do 20u na AP (priorytetem jest internet, ale wymiana plików w otoczeniu nie była by raczej ograniczana) lepiej zastosować APki 802.11n (nawet jeśli laptopy w większości będą mieć tylko g) czy wystarczy g? Innymi słowy, czy AP 802.11n obsłuży więcej klientów w trybie g niż AP z samym g? Wydaje mi się, że skoro obsługuje kilka kanałów w trybie n, to chyba powinien teoretycznie obsłużyć o kilka/kilkanaście userów więcej trybie g. W przeciwnym razie nie chciałbym dopłacać do czegoś, co nie będzie używane.

Ważna jest też cena, licząc ok. 5-8 szt. do pokrycia całego hotelu (to się okaże przy pomiarach i testach), aby koszt sprzętu zamknął się w granicach ~4000 pln brutto. Oczywiście mógłbym trochę dołożyć, jeśli miałoby to sens.

Szperając po sieci trafiłem na takie modele:
NWA-3100 a/b/g - 802.11f roaming (IAPP), chyba już nigdzie niedostępny, ok. 300 zł/szt.
NWA-3500 a/b/g - 802.11f roaming (IAPP), dwa niezależne interfejsy radiowe (nie do końca rozumiem czym to się różni od NWA-3100 czyżby tam był do wyboru albo a albo g?), +ma wbudowany kontroler (nie wiem czy 3100 też go ma) ok. 750 zł/szt.
4ipnet EAP110 b/g/n (tylko IEEE 802.11i pre-auth (PMKSA cache)) czyli bez roamingu? już niedostępne chyba
4ipnet EAP220 b/g/n (IEEE 802.11f IAPP i IEEE 802.11i pre-auth (PMKSA cache)) ok. 850 zł/szt.

EAP110 i EAP220 wymagają dodatkowego kontrolera (ok. 2k pln), więc odpadają ze względu na cenę. Podobnie rozwiązania cisco.

@Shibby, mógłbyś napisać coś więcej o działaniu ZyXELi w praktyce? Czy statystycznie większość kart wifi w urządzeniach, które się z nimi łączyło, wspiera również roaming? Czy NWA-3100 wymaga dodaktowego kontrolera by działał roaming?

A może olać roaming i zamontować zwykłe APeki np. wspomiane Ubiquiti UniFi lub EnGenius EAP9550 lub EAP-3660 (ładnie się prezentująWink, tylko zastanawiam się, co zrobi laptop gdy znajdzie się pomiędzy dwoma AP. Pewnie będzie utrzymywał połączenie z jednym dopóki nie straci zupełnie sygnału, no chyba że co minutę będzie przełączał się na przeciwny. Oczywiście to sytuacja ekstremalna, ale biorę pod uwagę. Oczywiście APeki będa tak rozmieszczone by nie było dziur. Ale ciekawi mnie kwestia zachowywania się róznych konfigruacji kart wifi w laptopach, smartfonach, netbookach...
Edytowany przez qubek dnia 15-06-2011 13:14
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 16

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,562,522 unikalnych wizyt