Edimax 3G-6200n - bo mały też sporo potrafi (by shibby)
Wstęp
Tym razem do testów przystąpił Edimax 3G-6200n. Mały niepozowny routerek, kosztujący nieduże pieniadze a oferujący funkcje, niedostępne w droższych modelach. Jak sama nazwa wskazuje router ten ma pełnić m.in. funkcję routera 3G i właśnie po to został wyposarzony w port USB. Po podpięciu modemu 3G USB możliwe jest podzielenie sygnału na wiele komputerów. To naprawdę niespotykana (jeszcze) funkcja w innych urządzeniach tego szczebla. Dodatkowo port USB może pełnić funkcję printservera, pozwalając nam udostępnić swoją drukarkę innym bez konieczności włączania komputera. Edimax przygotował dla nas jeszcze wiele innych ciekawostek... Przyjrzyjmy się więc mu bliżej.
Specyfikacja
W ramach uzupełnienia:
procesor: Ralink RT3050F
taktowanie: 320MHz
Flash: 4MB
RAM: 32MB
USB: 1 port, funkcja 3G router lub printserver
WIFI: b/g/n (lite)
Jak widać sprzęt niczego sobie. Dodatkowo napomnę, że kosztuje ok 120zł! Więc robi się naprawdę ciekawie.
Zawartość opakowania:
Opakowanie standartowe. Uwagę przyciaga obrazek z możliwościami podpięcia internetu do routera. Jak widzimy router prócz funkcji 3G routera, może działać jako zwykły router kablowy (WAN RJ45).
W środku prócz podstawowych rzeczy jak router, antenka, kabel LAN, zasilacz, instrukcja i plyta CD, znajdziemy też dość ciekawe patenty jak np: przedlużka USB, nóżka umozliwiająca pionowe ustawienie routera czy gumowe nózki pod router. Warto też zwrócić uwagę na zasilacz. Posiada on przełącznik on/off! Koniec z wyjmowaniem wtyczki zasilania gdy chcemy zrestartować router. Wystarczy przełączyć "pstryczek".
Obudowa błyszcząca, biała, na styl tplinka 1043nd.
Z przodu znajdziemy szereg diód.
PWR, WAN, LAN - kolor zielony
3G - niebieska
WLAN - pomarańczowa
Z tyłu jak widać od prawej: port USB, zasilanie, WAN, 4x LAN, przycisk WPS/Reset, włącznik/wyłącznik WLAN, i gniazdo anteny. I tu dwa minusy dla Edimaxa:
- gniazda usb i zasilania są zbyt blisko siebie! nie można podpiąć modemu USB bezpośrednio do routera. Trzeba posiłkować się przedłużką lub hubem usb
- przełącznik WLAN jest zbyt blisko gniazda anteny i przycisku WPS/Reset. Naprawdę ciężko go przełączyć z tyłu routera. Zdecydowanie lepiej jakby ten przełącznik był z przodu lub boku routera.
Oprogramowanie:
Logujemy się na http://192.168.2.1 admin/1234 i naszym oczom ukazuje się (i tu niespodzianka) spolszczony interfejs! To naprawdę rzadkość w urządzeniach tego typu. Tłumaczenie nie jest kompletne, ma parę wpadek, część zwrotów nie jest przetłumaczona (np górna belka pozostaje anglojęzyczna), w paru miejscach jest też "undefined" np podczas flashowania urządzzenia. Nie mniej jednak edimaxowi należy się tu pochwała, iż nie zapomniał o polakach i miejmy nadzieję, że literówki zostaną szybko poprawione. Na chwilę obecną spolszczenie oceniam na 4-.
Sam interfejs jest zbudowany o starą metodę: zaznacz box i kliknij dalej. Nie jest to do końca przyjemne ale da się przyzwyczaić. Drzewko menu jest dość rozbudowane i wielokrotnie zagnieżczone. Screeny niektórych ciekawych zakładek pokaże niżej a teraz opiszę parę opcji, które przykuwają uwagę.
1) WAN -> 3G/3.5G
Wystarczy podać APN, login, hasło, w skrypcie wybierania AT podać wybierany numer i już mamy połączenie 3G (dla ery będzie to przykładowo: erainternet,erainternet,erainternet,*99#). Jeżeli jest wymagany PIN to też należy go podać.
Testowany modem Icon225 działał poprawnie po aktualizacji firmware powyżej wersji 2.13. Obecnie najnowsza wersja firmware to 2.16f. Producent dość szybko aktualizuje firmware, dodając obsługe nowych modemów 3G.
2) Printserver
Tak jak mówiłem, port USB może też działać jako printserver, umożliwiając w ten sposób udostępnienie drukarki innym komputerom bez potrzeby włączania komputera
3) WAN FailOver
Na to pewnie wielu czekało. "Niezawodnościowy WAN" umożliwia takie skonfigurowanie interfejsów internetowych (WAN i 3G) by w przypadku przerwy na łączu głównym, router automatycznie przełączył routing na łącze zapasowe. Powiem więcej: to nawet działa! Przeprowadziłem mały test: łącze główne - WAN Dialog, łącze zapasowe - icon225 + blueconnect. Ping do onetu prezentował się następująco. Jak widać najpierw ping z łącza dialogu, symulacja braku internetu (odpięcie kabla WAN), odczekanie 60 sekund, automatyczne połączenie 3G, ping z blueconnecta.
Jednak nie ma tak dobrze Po powrocie internetu na WAN, routing nie zostanie już przestawiony na łącze główne. Nastąpi to dopiero po restarcie routera. Edimax wie już o tym problemie i obiecał to poprawić w niedługim czasie. Trzymamy więc za słowo.
4) QoS
Powiem jedno: DZIAŁA. Nauczyliśmy się, że QoS w routerach takiej klasy to "pic na wodę". Jednak w edimaxie naprawdę działa i ma całkiem ciekawe opcje konfiguracji. Zblizony jest do "IP BW Limitera" z tomato, czyli określamy prędkość gwarantowaną i maksymalną dla DL i UL. Dodatkowo możemy skonfigurować klasę dla danych portów lub dla danego zakresu IP. Minus... Robimy to w paru wpisach a nie w jednym. Czyli chcąc zrobić widełki DL i UL dla danego IP, tworzymy 4 wpisy:
- predkość gwarantowana DL dla danego ip
- predkość maksymalna DL dla danego ip
- predkość gwarantowana UL dla danego ip
- predkość maksymalna UL dla danego ip
ale grunt, że działa
5) Bezprzewodowy plan pracy
Na tej stronie możemy dodać reguły w celu automatycznego ustawienia pracy włączania/wyłączania radia według ustalonego planu.
Screeny menu
WLAN
Nie miałem zbytnio czasu na specjalistyczne testy ale szybki test połączenia i prędkości przesyłu musiałem wykonać, by zaspokoić swoje zaciekawienie odnoście możliwości trybu nlite.
Notebook Lenovo N200 z kartą intel 4965agn (20MHz, max 150mbps) ze świeżo zainstalowanym win7 professional nawiązał połączenie z routerem 72mbps. Przesył pliku po ftp kształtował się następująco:
- odczyt z ftp - 3.5MB/s
- zapis na ftp - 2.1MB/s
Wyższej prędkości połączenia nie udało mi się jeszcze nawiązać. Dla porównania ten sam notebook łączy się do Asusa RT-N16 z prędkością 144mbps.
Alternetywy
Na chwilę obecną sprawa wygląda tak sobie. Router jest bardzo zblizony do fon2.0n oraz WHR-300n v1, z tą różnicą, że wymienione dwa routery mają procesor RT3052F, natomiast testowany Edimax RT3050F. Zgłosiłem router na ddwrt. Zobaczymy co odpowiedzą.
RT305x jest też wspierany przez trunka, więc z dużym prawdopodobieństwem uda się uruchomić na nim openwrt. Problem jaki napotkałem to nieaktywna zakładka USB Support po wybraniu profilu RT305x Temat będę jeszcze drążył.
BooTloader, wnętrze i serial
Bootloader
Ze względu na rozmiary, nie będę go tu wklejał, do obejrzenia >TU<
Jak widać, edimax działa pod kontrolą linuxa Linux version 2.6.21, BusyBox v1.11.1. Niestety ssh i telnet są zablokowane.
Wnętrze
Serial
Na zdjęciach widać dokladnie linię RX i TX. Na ostatnim zdjęciu przedstawiony jest fajny mod na przedłużenie sobie lini RX/TX do złącza JP2.
Od prawej (od spodu) będzie: 3.3V, RX, GND, TX
Od lewej (od góry, JP2) będzie: 3.3V, RX, GND, TX
Parametry połączenia: 57600 8 N 1
cdn
Ponieważ wielu z was ten router zainteresował, wystawiam nieskończoną recenzje już dziś. Recenzja zostanie uzupełniona w przeciagu paru dni. Przy okazji jeżeli interesują was jakieś specjalne kwestie lub macie pytania to piszcie śmiało.
//UPDATE1: aktualizacja fotek podłączenia konsoli oraz parametrów połączenia.
Edytowany przez shibby dnia 17-05-2010 16:40
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
Porównywanie go do Asusa RT-N16, to jak porównywanie Dawida z Goliatem Bardziej cenowo zbliżony jest Ovislink Airlive WL-1600GL. Czekając na jakieś sukcesy z alternatywami dodam, że "pstryczek" to fajny feature
@rafee mi chodzilo o prędkość połączenia N. Do asusa mam 144mbps czyli max mojej karty wifi w lapku, a do edimaxa tylko 72mbps, czyli polowe mniej. A tryb nlite powinien nawiazac polaczenie do max 150mbps. Taka jest roznica miedzy "pelna" Nka (300mbps) a nlite (150mbps). Natomiast nie ma co go porównywać do ovislinka, ovis ma slabszy procek, radio b/g i o polowe mniej ramu, nie ma tez usb. Jak uda sie openwrt na tym odpalic to jest szansa na usb storage
@susekepl - wszystkie fotki sa moje, procz ostatniej Kabelek ca-42 zostawilem w pracy (skleroza) wiec nie mam jak podpiac konsoli. Ostatnie foto jest z fonery 2.0n. Zauwazcie ze jest na tym samym PCB! Jedyna roznica do wiecej ramu (64MB, stad dwie kości) i cpu RT3052. Dlatego z duzym prawdopodobienstwiem powinno dzialac openwrt z fonery na edimaxie Ale zeby sie o tym przekonac, musze miec serial...
Edytowany przez shibby dnia 15-05-2010 20:40
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
Mój lapek (n 150Mbps) łączy się z Tp-linkiem (oryginalny soft) cały czas 150Mbps ( jak się oddalę to spada do 135Mbps ale nie zawsze). Transfer samba do NAS Synology 9,5-10 MB/s up i down...
============================================
Ralink UBoot Version: 3.1
--------------------------------------------
ASIC 3052_MP1 (MAC to GigaMAC Mode)
DRAM COMPONENT: 256Mbits
DRAM BUS: 16BIT
Total memory: 32 MBytes
Flash: 4 MBytes
Date:Apr 16 2009 Time:10:03:22
============================================
icache: sets:256, ways:4, linesz:32 ,total:32768
dcache: sets:128, ways:4, linesz:32 ,total:16384
##### The CPU freq = 320 MHZ ####
SDRAM bus set to 16 bit
SDRAM size =32 Mbytes
Please choose the operation:
0: Load ucos code to SDRAM via TFTP Client.
1: Load system code to SDRAM via TFTP.
2: Load system code then write to Flash via TFTP.
3: Boot system code via Flash (default).
4: Entr boot command line interface.
9: Load Boot Loader code then write to Flash via TFTP. 1
You choosed 4
0
Net:
eth_register
Eth0 (10/100-M)
enetvar=ethaddr,Eth addr:00:AA:BB:CCD:18
00:AA:BB:CCD:18:
Da się zrobic flash bez potrzeby lutowania kabelka, poniewaz jak wlaczy sie router z wcisnietym przyciskiem reset to router odpala serwera tftpd i czeka na klienta.
SERVER IP address : 192.168.1.6 port:69
Edytowany przez shibby dnia 18-05-2010 10:31
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
BusyBox v1.16.1 (2010-05-21 13:19:13 CEST) built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands.
_______ ________ __
| |.-----.-----.-----.| | | |.----.| |_
| - || _ | -__| || | | || _|| _|
|_______|| __|_____|__|__||________||__| |____|
|__| W I R E L E S S F R E E D O M
KAMIKAZE (bleeding edge, r21522) ------------------
* 10 oz Vodka Shake well with ice and strain
* 10 oz Triple sec mixture into 10 shot glasses.
* 10 oz lime juice Salute!
---------------------------------------------------
root@OpenWrt:/# cat /proc/cpuinfo
system type : Ralink RT3350 id:1 rev:2
machine : Generic Ralink board
processor : 0
cpu model : MIPS 24Kc V4.12
BogoMIPS : 212.99
wait instruction : yes
microsecond timers : yes
tlb_entries : 32
extra interrupt vector : yes
hardware watchpoint : yes, count: 4, address/irw mask: [0x0ffc, 0x0ffc, 0x07a8, 0x0ffb]
ASEs implemented : mips16
shadow register sets : 1
core : 0
VCED exceptions : not available
VCEI exceptions : not available
root@OpenWrt:/#
tylko ze sieci nie widzi
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
no detal ralink tak jak broadcom wystawia tylko binarki.
skompilowalem nowa wersje korzystajac z svn fonosfery (zawiera binarki ralinka) ale "skleroza" zapomnialem zasilacz do routera wziasc do domu Tak wiec sprawdze w poniedzialek.
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
niestety na chwile obecna openwrt nie wspiera na tyle platformy ramips by openwrt na nim ruszyl. Napewno w niedalekiem przyszlosci bedzie to mozliwe gdyz ta platforma dosc szybko rozwija sie w trunku. Na chwile obecna udalo mi sie odpalic "gole" openwrt bez obslugi switcha i wifi.
Zrodla fonery zawierajace binarki ralinka sa stworzone dla rt3052 a nie rt3050. Skompilowany obraz nie chcial sie odpalic...
Nie ma sensu wiec bym trzymal router az trunk zacznie wspierac ramipsa na tyle by dzialalo wszystko na edimaxie (moze to przeciez potrwac pare miesiecy) skoro zwyciezca na niego czeka
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?