Witam,
Mam prośbę, czy mógłby ktoś trochę wyklarować w kwestiach, które mnie dręczą. Mam parę problemów z openwrt (Kamikaze 8.09.2 z X-Wrt), które pewnie wynikają z faktu, że słabo siedzę w Linuksie i posługuję się głównie interfejsem.
Po pierwsze to dziwny jest wynik polecenia "ifconfig" (to akurat komenda). Wszystkie porty/karty mają takie same MAC adresy). Druga sprawa to vlany. Sa 2 vlany zainstalowane "z automatu" i pokazane jest 6 portów, przy czym port 5 jest w obu vlanach). Ponadto nie ma opisu, który port jest od czego.
Następna sprawa, to że ruter nie rutuje "z automatu". Ping z klienta na LANie dochodzi do WANu i nie przechodzi dalej. Nie widzę w X-Wrt, żadnych ustawień, które by mogły mieć na to jakiś wpływ. Mam static adres na WANie i powinno chodzić, a nie chodzi.
Kolejna sprawa to skrypty. Jak je załadować? Mam skrypt z generatora Robsona w tym stylu:
TCA="tc class add dev vlan1"
TFA="tc filter add dev vlan1"
TQA="tc qdisc add dev vlan1"
SFQ="sfq perturb 10"
tc qdisc del dev eth0 root
tc qdisc del dev eth1 root
tc qdisc del dev vlan1 root
tc qdisc add dev vlan1 root handle 1: htb default 13
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p icmp -j MARK --set-mark 10
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p tcp --sport 556 -j MARK --set-mark 10
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p tcp --sport 8000 -j MARK --set-mark 10
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p tcp --sport 22:23 -j MARK --set-mark 10
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p tcp --sport 443 -j MARK --set-mark 10
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p udp --sport 1024:65535 -j MARK --set-mark 10
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p tcp --sport 995 -j MARK --set-mark 11
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p tcp --sport 25 -j MARK --set-mark 11
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p tcp --sport 110 -j MARK --set-mark 11
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p tcp --sport 143 -j MARK --set-mark 11
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p tcp --sport 80 -j MARK --set-mark 11
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p tcp --sport 21 -j MARK --set-mark 12
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p tcp --sport 1024:65535 -j MARK --set-mark 12
...i chciałbym go załadować i zrobić tak, żeby nie było żadnych innych ustawień QoS. Czy można to zrobić przez X-Wrt? Czy można to w takiej postaci wkleić do plikuetc/config/qos? Inna opcja, o której myślałem to wrzucić go do plikuetc/init.d/custom-user-startup. Z tym, że tutaj chyba wymagany jest znaczek "&" na końcu każdej komendy, o ile dobrze rozumiem opis.
Kolejna sprawa, to że router nie widzi karty wi-fi. Czy trzeba to jakoś manualnie ustawić?
Jeśli chodzi o sprzęt to posługuję się BuffaloWHR-G125 i Asusem WL500Pv2
Pozdrawiam i z góry dziękuję za wyjaśnienia
Edytowany przez jormich dnia 27-03-2010 02:10
Po pierwsze to dziwny jest wynik polecenia "ifconfig" (to akurat komenda). Wszystkie porty/karty mają takie same MAC adresy).
Jeżeli źle coś zostało wykryte to tak może być. Generlanie powinny być o 1 większe, ale nie masz się czym przejmować i tak będzie działać.
Cytat
Druga sprawa to vlany. Sa 2 vlany zainstalowane "z automatu" i pokazane jest 6 portów, przy czym port 5 jest w obu vlanach). Ponadto nie ma opisu, który port jest od czego.
Bo nie czytałeś jak jest zbudowany switch w broadcomach. Pięć portów jest fizycznych, one są połączone do szostego który je łączy i wchodzi do cpu. Całość jest podzielona na vlany, a ten szósty występuje tam właśnie z tego powodu że przez niego leci cały ruch. Poczytaj o tym.
Cytat
Następna sprawa, to że ruter nie rutuje "z automatu". Ping z klienta na LANie dochodzi do WANu i nie przechodzi dalej. Nie widzę w X-Wrt, żadnych ustawień, które by mogły mieć na to jakiś wpływ. Mam static adres na WANie i powinno chodzić, a nie chodzi.
Ruting działa od samego początku, zanim cokolwiek skonfigurujesz. Wiec problem jest u Ciebie w konfiguracji bo np. ISP obniża TTL lub ustawiłeś taką samą klasę adresową jak poprzedni ruter. Ale nie napisałeś co i jak ustawiłeś, więc jak zwykle nikt zgadywać nie będzie tego.
Cytat
Kolejna sprawa to skrypty. Jak je załadować? Mam skrypt z generatora Robsona w tym stylu:
Nie możesz tego do /etc/config/qos wsadzić, to ma inną składnie. Jak już to do tego pliku custom-startup, tylko dostosuj go do openwrt (nazwy interfejsów itd)
Cytat
Kolejna sprawa, to że router nie widzi karty wi-fi. Czy trzeba to jakoś manualnie ustawić?
Jeśli chodzi o sprzęt to posługuję się BuffaloWHR-G125 i Asusem WL500Pv2
No to o którym w końcu mówimy Obraz to broadcomy i wifi powinno bez problemu działać.
btw Używam tych firmwarów: openwrt-brcm47xx-squashfs.trx i openwrt-brcm-2.4-squashfs.trx
Kwestie o których pisałem dotyczą obu ruterów, które podałem. MAC adresy (WAN i LAN) są takie same na bank (zgaduję, że są to wirtualne interfejsy, ale mimo wszystko, mac adresy powinny być różne), a wifi moduł jest niewykrywany, stąd wszystkie są takie same. Piszę o tym, bo wiem, że powinny być 3 mac adresy dla 3 intefejsów: dla WAN, dla LAN i dla wifi.
Jeśli chodzi o ruting, to interfejsy są na różnych sieciach: LAN 192.168.1.1/24, a WAN na 10.10.10.100/24 (gateway 10.10.10.1) i nie mogę spingować z klienta na LANie adresu 10.10.10.1. Jest łączność między 10.10.10.1 i 10.10.10.100. (sorki, ale okazuje się, że nie ma łączności między 10.10.10.1 a 10.10.10.100). I mogę spingować z klienta adres 10.10.10.100 (WAN). Te same ustawienia działały na innych firmwarach (tomato, ddwrt). Nie jestem podłączony do internetu, robię to u siebie na 2 kompach podłączonych do routera.
A tak przy okazji, powiem do czego to wszystko potrzebne. Robię projekt, w którym chcę przetestować te 3 Linuxowe firmwarey i porównać ich efektywność w ich funkcji QoS. Chcę przepuścić ten sam ruch sieciowy przez ten sam skrypt i na tym samym ruterze i porównać ich wyniki. Mam nadzieję, że nie będą identyczne. Ma to sens w ogóle taki test, twoim zdaniem?
Edytowany przez jormich dnia 27-03-2010 15:34
Zły firmware używasz. Dla 8.09.2 używaj brcm-2.4 inaczej właśnie wifi nie masz. Użyj backfire to będziesz miał wifi na jądrze 2.6.
Kompletnie nie ma sensu takie porównanie Różne firmware mają różne wersję jądra z różnymi dodatkami, więc takim testem możesz co najwyżej wykazać że coś może więcej przewalić danych. Jeżeli skrypt będzie taki sam to ma działać tak samo, więc tu nawet nie ma co sprawdzać. IMHO
Co do rutingu, to sprawa była w błędnym ustawieniu portów w vlanach na Buffalo. Zaraz po wgraniu są błędne ustawienia i po zmianie jest już OK.
Porty 0 1 2 3 5 mają być na lan a porty 4 5 na wan. Przynajmniej u mnie tak chodzi.
Pozwolę sobie nie zgodzić się z twoją oceną mojego projektu Ponadto wydaje mi się, że twoja wypowiedź jest sprzeczna o ile ją dobrze rozumiem. Z jednej strony mówisz, że firmwary są różne (jądra, moduły ect), i różnica może być w "przewalaniu danych" (cokolwiek to znaczy), a z drugiej strony twierdzisz, że na tym samym skrypcie osiągniesz taki samym wynik w QoS (delay, jitter, lost).
Według mnie, właśnie dlatego, że firmwary są nieco różne, to różna może być ich efektywność w QoS. Chcę to po prostu sprawdzić. Oczywiście test będzie dotyczył konkretnych wersji, a nie będzie dowodził generalnej przewagi jednego projektu nad drugim.
Tak czy siak, zrobię te testy i zobaczymy co wyjdzie...
Jakbyś miał jakieś sugestie co do tej sprawy, to miło by było gdybyś się nimi chciał podzielić.
Pozdrawiam, Artur http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt o p e n (your) r o u t e r . p l
Niestety, jak ładuję ten skrypt Robsona do /etc/init.d/custom-user-startup to qdisc(s) nie są widoczne przez system i nie ma znaczenia jaki interfejs podaję (próbowałem eth0.1, vlan1, br-wan, eth0) i nic. Jest widoczne "markowanie" dla fw, ale nie są widoczne qdisc(s)
Ma ktoś jakiś pomysł, jak załadować ten skrypt?
Dodam, że ten skrypt wszedł bez problemów na tomato i ddwrt, więc jest ok.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Edytowany przez jormich dnia 27-03-2010 20:57
Przecież nie musisz się zgadzać, od tego jest forum
Dlaczego uważasz że coś powinno być inaczej? Inaczej będzie markował pakiety?
Inaczej je do kolejek wrzucał? Jeżeli to te same klasy i algorytmy to niby inaczej ma reagować ruch w sieci?
Witam
ja mam inny problem.
U mnie na wrt54gl backfire 10.03-rc1 brcm-2.4 nie działa QoS pod luci nie działa w poprzedniej wersji 8.09.2 było ok.
Jak jaki soft załadować żeby mieć jądro 2.6 pod wrt54gl 1.1
Pozdrawiam.
Jak firmware używa różnych modułów to może być różnie. Ponadto efektywność może być inna, bo inne mogą być ustwienia fabryczne. Do tego kompatybitolność z harwarem może też grać rolę.
Ale mam jescze do Ciebie pytanie odnośnie implementacji QoS. Załadowałem ten skrypt. Potrzeba było dodać na początku skryptu:
Ale chciałem sprawdzić klasy i filtry czy są Ok i próbowałem poleceń
tc -r/-s class
tc -r/-s filter
i nic nie pokazuje. To tak ma być? A jeśli powinny być pokazane, to może wiesz, co jest nie tak.
Pozdro
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?